KONDOLENCJE

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci reżysera Zdzisława Dąbrowskiego, przez wiele lat związanego jako pedagog z naszą uczelnią.

Urodzony w 1929 roku w Białymstoku swoje pierwsze profesjonalne przedstawienie Zdzisław Dąbrowski zrealizował na deskach Białostockiego Teatru Lalek (ówczesny Teatr Świerszcz). Współtworzył także kadrę pedagogiczną Filii w Białymstoku w początkach jej istnienia (wtedy jako studium aktorskie przy BTL), kontynuując przez wiele lat pracę ze studentami. Równolegle reżyserował w całej Polsce, głównie w Warszawie w Polskim Radiu.

Zrealizował ponad 500 słuchowisk radiowych i dziesiątki przedstawień teatralnych, a także był twórcą białostockiego fenomenu lat 50-tych XX w. – Teatru Poezji. W teatrze spotykał się z takimi osobistościami jak Jan i Jerzy Kreczmar, Erwin Axer, Konrad Swinarski. Jego pierwszymi studentami byli Stanisława Celińska, Piotr Fronczewski, Jan Englert. Pracował z ikonami polskiego teatru – Zbigniewem Zapasiewiczem, Ryszardą Hanin, Władyslawem Hańczą, Gustawem Holoubkiem.

Słuchacze Radia Białystok z pewnością pamiętają tworzone przez Zdzisława Dąbrowskiego kultowe słuchowisko „Na Młynowej”, w którym usłyszeć można było aktorów lokalnych scen teatralnych.

Wystawienie ciała odbędzie się 20 marca w godz. 15:00 – 18:00 w Kaplicy nr 1 Domu Pogrzebowego przy ul. J.K. Branickiego 17 w Białymstoku. Wystawienie urny z prochami – 21 marca od godz. 13:00 w tej samej kaplicy. Wyprowadzenie urny z prochami odbędzie się 21 marca o godz. 13:45.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku 21 marca o godz. 14:00. Urna z prochami zostanie pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Rodzina Zmarłego prosi o datki na rzecz Hospicjum zamiast kwiatów.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje z powodu utraty ukochanej osoby.