POCZTÓWKA Z VALLADOLID

Wyjazd zrealizowany w ramach programu Erasmus Plus – Mobilność edukacyjna KA-103

Damian Krajczyk, student V roku WSL, powrócił z Hiszpanii, gdzie spędził semestr zimowy 2017/2018 w ramach programu ERASMUS+. Gościła go uczelnia z Valladolid, stolicy regionu Kastylia i León – Escuela Superior de Arte Dramático de Castilla y León ESADCYL (link zewnętrzny). Spędził tutaj cztery miesiące, uczestnicząc intensywnie w zajęciach, ale też znajdując czas na poznawanie Hiszpanii.

Szkoła w Valladolid mieści się w niezwykłym budynku, zaprojektowanym przez architekta Ricardo Bofill. To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w regionie, dedykowany rozwojowi sztuki i kultury. Budynek został stworzony jako „Miasto Kultury” i jest największym tego typu obiektem w Europie, o powierzchni ponad 70 000 metrów kwadratowych. Ta majestatyczna przestrzeń służy realizacji tradycyjnych sztuk scenicznych, jak i przedsięwzięciom awangardowym, przygotowywanym przez szkołę teatralną i muzyczną (obie mieszczą się w tym budynku).

W ramach ERASMUSA Damian Krajczyk mógł studiować razem z młodymi artystami z różnych stron świata, doskonalić znajomość języka hiszpańskiego, ale też poznawać uroki Hiszpanii. Szkoła w Valladolid za swój główny punkt odniesienia przyjmuje metodę Stanisławskiego, dużo czerpie też z techniki Jacques’a Lecoq’a. W programie znaczące miejsce zajmują zajęcia ruchowe, świadomość ciała. Istotną różnicą w porównaniu z polską edukacją teatralną jest brak orientacji na efekt, pokaz. Przez większość edukacji w szkole nikt nie dąży do prezentowania rezultatów studiów na kolejnych etapach, dopiero na IV roku studenci przygotowują dyplom – jako pierwszy istotny pokaz publiczny. Przez pierwsze dwa lata studenci nic nie muszą, cieszą się dużą swobodą i cierpliwie pracują nad rozwojem tak umiejętności, jak i kreatywności.

Więcej informacji na temat możliwości studiowania w ramach programu ERASMUS+ znajdziecie TUTAJ.

Fot. Damian Krajczyk, Osama Mohshin