SYBIRACY CZYTAJĄ BALLADYNĘ

„Sybiracy czytają Balladynę” – pod takim hasłem przebiega tegoroczna akcja Narodowego Czytania realizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z białostockim oddziałem Związku Sybiraków, białostockimi instytucjami kultury oraz naszą uczelnią. Wzięło w niej udział kilkoro wykładowców oraz studentów.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, na widowni mogło zasiąść jedynie kilka osób. Dlatego z myślą o wszystkich tych, którzy nie mogli obejrzeć czytania na żywo, 5 września  o godz. 10:15 na facebookowej stronie wydarzenia zostanie udostępniona rejestracja czytania. Będzie ona dostępna do 6 września, godz. 20:00.

Na nagraniu będzie można zobaczyć, jak Sybiracy, wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek oraz pracownicy Muzeum odczytują wybrane sceny dramatu, poprzedzone komentarzem wprowadzającym do lektury Juliusza Słowackiego.
Historia Balladyny pokazuje, jak bardzo kruche są normy i zasady społeczne. Wystarczy impuls, aby nimi zachwiać. Czasem chwila i okoliczności wyzwolą w człowieku zbrodniczą naturę. Zbrodnia nie ma uwarunkowania biologicznego, czy genetycznego. To nasze wybory determinują nasze życie i tożsamość.
….
Reżyseria i scenografia: dr Magdalena Kiszko-Dojlidko – wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku,
Oprawa muzyczna: Alicja Bach,
Scenariusz: Anna Kietlińska,
Partnerzy akcji:
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku,
Białostocki Teatr Lalek,
Związek Sybiraków Oddział w Białymstoku,
Stowarzyszenie Teatr Okno,
Czytają:
Sybiraczki: Barbara Sokólska i Janina Rutkowska,
Akademia Teatralna:
Prof. dr hab. Marta Rau – Prorektor ds. Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,
Prof. dr hab. Piotr Damulewicz – wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku,
Natalia Sakowicz – wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku,
Aleksandra Muszyńska – studentka III roku Akademii Teatralnej w Białymstoku,
Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek:
Alicja Bach, Ryszard Doliński, Zbigniew Litwińczuk, Błażej Piotrowski.
Fotorelacja z prób. Fot. materiały organizatora