WARSZTATY MISTRZOWSKIE Z KATĄ CSATÓ

W dniach 18-20 grudnia 2020 studenci reżyserii teatru lalek uczestniczyli w warsztatach mistrzowskich z wybitną węgierską reżyserką Katą Csató. Spotkania pod nazwą „Reżyser_ka w lustrze”, z wiadomych przyczyn, odbywały się na odległość, w trybie zdalnym.

Kata Csató podczas zajęć zastanawiała się wraz ze studentami m.in. nad tym, jak myślenie abstrakcyjne przekłuć w praktykę reżyserską oraz co to znaczy być reżyserem jako kobieta. Przybliżyła najważniejsze zjawiska w międzynarodowym środowisku lalkarskim. Uczestnicy warsztatów pracowali również nad autorskimi koncepcjami jednego z opowiadań z książki Michaela Ende „Lustro w lustrze”.

KATA CSATÓ – reżyserka teatru lalek, aktorka, menadżerka kultury i wykładowczyni sztuki lalkarskiej. Jest absolwentką Wydziału Kultury Uniwersytetu w Peczu. Ukończyła również nasz Wydział, w 2006 r., na obydwu kierunkach: aktorskim i reżyserskim. Obecnie jest na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie.
Początkowo pracowała jako asystent produkcji w HBO w Budapeszcie, następnie jako asystent reżysera w Teatrze Szkéné i jako aktorka w różnych teatrach stolicy Węgier. Od 2004 r. pracuje jako samodzielny reżyser na Węgrzech i za granicą. Realizowała spektakle w Budapeszcie, Zalaegerszeg, Veszprem, Szombathely, Miszkolc, Eger i Kecskemét, pracowała na Litwa, w Serbii, Rumunii, Rosji, Polsce. W latach 2010-2012 prowadziła zajęcia z teatru lalek na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie.
Otrzymała wiele nagród za swoją pracę, a ostatnio również nagrody za najlepszą reżyserię, czego doskonałym przykładem jest chociażby wielokrotnie nagradzana “Lenka” zrealizowana w Białostockim Teatrze Lalek.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Wiedza Edukacja Rozwój).

Zaproszenie Katy Csató jest również wyrazem solidarności naszej uczelni ze społecznością Uniwersytetu Teatralnego i Sztuk Filmowych w Budapeszcie w jego staraniach o zachowanie dotychczasowego, niezależnego statusu tego miejsca.

#freeSZFE

Fot. Tymek Sarosiek