WARSZTATY LALKA PRZED KAMERĄ

OGŁOSZENIE

Serdecznie  zapraszamy studentki i studentów czterech ostatnich semestrów studiów Akademii Teatralnej w Białymstoku na

WARSZTATY „LALKA PRZED KAMERĄ”, które odbędą się 19.03.2023 w godz. 11.00-20.00  w Akademii Teatralnej w Białymstoku

Kliknij i otwórz ogłoszenie w formacie pdf na stronie internetowej z możliwością pobrania – 209 KB .

Celem warsztatów jest zapoznanie studentek i studentów z charakterystyką pracy z lalką oraz formami plastycznymi przed kamerą oraz zapoznanie z podstawami sztuki filmowej i mediów audiowizualnych.

Warsztaty obejmować będą następujące zagadnienia:

1. Różne typy lalek i form plastycznych przed kamerą.
  2. Świadomość kamery i praca z podglądem.
  3. Podstawy sztuki filmowej (analiza scenariusza filmowego i telewizyjnego, podstawy sztuki operatorskiej oraz podstawy montażu).
  4. Ćwiczenia praktyczne za kamerą i przed kamerą z wykorzystaniem różnych typów lalek oraz lalkarskich środków wyrazu.
  5. Twórcza praca kolektywna.

Ramowy plan warsztatów (8h +1h przerwy na posiłek w trakcie warsztatów):

• Podstawy sztuki filmowej i praca z kamerą (1h)
  • Analiza scenariusza filmowego (0,5h)
  • Przykłady prac filmowych z wykorzystaniem tradycyjnych technik lalkarskich (0,5h)
  • Ćwiczenia praktyczne przed kamerą (1h)
  • Grupowa praca kreacyjna nad etiudą filmową (1h)
  • Realizacja zdjęć do etiudy filmowej (2,5h)
  • Montaż i udźwiękowienie etiud filmowych (1,5h)

Prowadząca:

AGA BŁASZCZAK – absolwentka reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, reżyserii filmowej w Wajda Film School oraz kursu reżyserskiego w Szkole Teatru Iwana Wyrypajewa. Jako asystent reżysera współpracowała m.in. z Neville’m Tranterem, Janni Younge i Markiem Downem. Debiutowała w 2017 spektaklem “Dzień Osiemdziesiąty Piąty” (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu). Współpracuje z teatrami lalkowymi w Polsce (spektakle m.in. w Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej czy Teatrze Animacji w Poznaniu) oraz za granicą (Blind Summit Theatre w Londynie, Rose Bruford College w Londynie). Laureatka Nagrody Specjalnej im. Sławomira Świontka dla najlepszej pracy magisterskiej z zakresu teorii teatru w konkursie Instytutu Teatralnego (2020).

Prowadzi research dotyczący pojęcia digittry. Na stałe współpracuje z Granator Film Studio, jest właścicielką studia Wonder Creatures House. Wykładowczyni na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej Filii Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie prowadzi przedmioty Narracja Wizualna oraz Lalka Przed Kamerą. Autorka formatu, reżyserka i scenarzystka m.in. serialu lalkowego „Klub Podróżników w Czasie” czy dokumentu lalkowego „W teatrze Leokadii Serafinowicz”, aktualnie pracuje nad pełnometrażowym dokumentem lalkowym oraz formatem serialu lalkowego dla młodzieży i dorosłych.

Osoby chętne do udziału w warsztatach – proszone są o wysłanie zgłoszenia do 14.03.2023 do godz. 14.00 pod adres: monika.czajkowska@e-at.edu.pl. Potwierdzenie udziału w warsztatach zostanie wysłane mailowo.

Warsztaty są organizowane w ramach działalności Akademickiego Biura Karier.

Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „Nowa  jakość  kształcenia  w  Akademii  Teatralnej im. Aleksandra  Zelwerowicza  w  Warszawie”, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie realizowanego ze środków Europejskiego  Funduszu  Społecznego  w  ramach  Programu  Operacyjnego  Wiedza  Edukacja  Rozwój  2014-2020,  w  ramach  działania 3.5  Kompleksowe  programy  szkół  wyższych,  Oś  priorytetowa  III  Szkolnictwo  wyższe  dla  gospodarki  i  rozwoju.

Zdjęcie ilustracyjne przedstawia kadr z filmu “Break” w reż. Antona Ilyina

Zdjęcia z warsztatów, fot. Krzysztof Matosek