STUDENTKA NAGRAŁA WOJENNY PAMIĘTNIK

Polecamy Państwa uwadze wydawnictwo Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej „Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu” Wandy Barbary Kociuby, którego wersję audio nagrała studentka III roku aktorstwa Ewelina Oleś. Autorka w swym wojennym pamiętniku opisała wojenną tułaczkę swojej rodziny – począwszy od deportacji na Syberię, poprzez ewakuację „szlakiem nadziei” do Iranu i Libanu, kończąc na emigracji do USA.

Posłuchaj fragmentu audiobooka

Bogato ilustrowany pamiętnik zawiera nie tylko bardzo osobisty opis przeżyć młodej, wrażliwej dziewczyny, skonfrontowanej z grozą wojny, ale także zapis dramatycznych losów tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich II RP.

Wanda Barbara Kociuba urodziła się 28 września 1928 r. w osadzie wojskowej Wola Piłsudskiego, nieopodal Radziwiłłowa, w powiecie dubieńskim na Wołyniu, gdzie jej ojciec Wiktor, służący w 6. Pułku Ułanów Kaniowskich, otrzymał ziemię. 10 lutego 1940 r. cała rodzina Kociubów deportowana została do obwodu archangielskiego. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, ewakuowani z nieludzkiej ziemi, dotarli do bezpiecznej przystani w irańskim Isfahanie. Wanda nigdy nie powróciła do Polski – początkowo trafiła do Wielkiej Brytanii. Następnie, na zaproszenie sióstr ojca, rodzina Kociubów wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1954 r. Wanda wyszła za mąż za Wiktora (Victora) Bika. Zmarła 31 maja 2017 r.

Zobacz dyskusję na temat pamiętnika z udziałem pracowników IPN, syna autorki oraz Eweliny Oleś.

Tytułowe zdjęcie pochodzi ze strony Instytutu Pamięci Narodowej.