WARSZTATY Z WERTEPU

W kwietniu 2022r studenci I roku kierunków aktorstwo, reżyseria i technologia teatru lalek wzięli udział w warsztatach z tradycyjnego ukraińskiego widowiska scenicznego – wertepu – prowadzonych przez prof. Oleksandra Iniutochkina z Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. I. Kotlarewskiego w Charkowie (Ukraina). Warsztaty odbyły się w ramach akcji 1 programu Erasmus+: mobilność studentów i pracowników uczelni – współpraca z krajami partnerskimi (KA107).

Warsztaty wprowadziły studentów w świat ukraińskiego teatru lalek – wertepu. Wertep to widowisko sceniczne mające za treść narodzenie Chrystusa; formami scenicznymi wertepu są jasełka i szopka. W Ukrainie zachowała się ludowa tradycja tej formy. Dla młodych badaczy teatru, wertep stanowi świetne pole dla różnego rodzaju eksploracji teoretycznych i praktycznych. Warsztaty z wertepu pozwoliły studentom trzech kierunków poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: budowania lalek i sceny (technologia teatru lalek), opracowania koncepcji, scenariusza (reżyseria); działania performatywnego, animacji lalką, skupienia na precyzyjnych ruchach na scenie, doskonalenia śpiewu (aktorstwo).

Mobilność prof. Oleksandra Iniutochkina połączona była z częścią szkoleniową opartą na systemie ‘job shadowing’ (towarzyszenie pedagogom/pracownikom w ich codziennej pracy). W ramach części szkoleniowej Profesor miał okazję zapoznać się z metodami pracy ze studentami. Profesor odwiedził m.in. zajęcia z podstaw sztuki animacji, marionetki, laboratorium cienia, teatru ożywionej formy, gry aktora w masce, współczesnych i klasycznych technik lalkowych.

Celem uczestnictwa w szkoleniu było m.in. porównanie metod nauczania w obu instytucjach ze szczególnym uwzględnieniem zajęć związanych z teatrem lalek, porównanie programów studiów obu uczelni partnerskich, wymiana doświadczeń w zakresie technik lalkowych / teatru lalek.

W Teatrze im. Jana Wilkowskiego, prof. Oleksandr Iniutochkin miał również okazję zapoznać się z efektami prac studentów IV roku kierunku aktorstwo (spektakl dyplomowy Tango w reż. Pawła Chomczyka), a także studentów kierunku reżyseria („Turlajflips” w reż. Szymona Szczęcha, „ZnieczulOne” w reż. Agaty Nierzwickiej oraz „Pamiętnik wariata” i „Gra w zabijanego” w reż. Antoniny Brühl)
Relację prof. Oleksandra Iniutochkina z pobytu w naszej uczelni można przeczytać  TUTAJ.