WARSZTATY Z DARIĄ KOPIEC

Studentki i studenci reżyserii uczestniczyli w warsztatach scenariuszowych w obszarze filmu animowanego z reżyserką i twórczynią animacji lalkowych Darią Kopiec. Grupa warsztatowa pod okiem prowadzącej przeszła wspólnie proces, który od pomysłu inspirowanego wybranym tekstem poetyckim prowadził przez pisanie intuicyjne, tworzenie scenariusza aż do przeniesienia go na storyboard. Grupa reżyserów_ek pracowała również nad symboliką postaci i planowaniem poszczególnych kadrów w technice animacji poklatkowej. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać podczas pracy nad własną animacją w ramach zajęć “Lalki przed kamerą”.
Z pewnością wielu inspiracji dostarczyły również wspólnie oglądane animacje, m.in. „Własne śmieci” Darii Kopiec.
Daria Kopiec: reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne (2003/2009) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie (2014/2020). Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels La Cambre w Brukselii na wydziale Film Animowany (2006/2007). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczka programu Berlinale Talents Campus (2017). Rezydentka w Międzynarodowym Instytucie Teatru Lalek w Charleville – Mézières we Francji (2014).
Jest niezależną artystką, współpracującą z różnymi instytucjami kultury. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce. Jest laureatką Lauru Konrada, prestiżowej nagrody teatralnej, którą otrzymała w 2018 roku oraz Głównej Nagrody Jury 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” za spektakl pod tytułem „Zakonnice odchodzą po cichu”. Jej teatr telewizji pod tytułem „Sprawa Rity G.” otrzymał Grand Prix na Teatroteka Fest, oraz nagrody na 42. Montreal World Film Festival w Montrealu, na Canada International Film Festival w Vancouver, na Worldfest Independent Film Festival w Houston.
Autorski film animowany pod tytułem „Własne śmieci” otrzymał Srebrnego Lajkonika za najlepszy polski film animowany na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Wyróżnienie Ale Kino+ na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jej spektakle są nagradzane na festiwalach. Autorskie filmy zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Laureatka licznych programów stypendialnych, międzynarodowych warsztatów filmowych i teatralnych (animocje.com)
Fot. Agata Nierzwicka