Gaudeamus!

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/24 odbyła się dziś w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego z udziałem JM Rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prof. dr. hab. Wojciecha Malajkata, Prorektora ds. kształcenia i studentów oraz badań naukowych i ewaluacji działalności naukowej w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne, prof. dr. hab. Wiesława Czołpińskiego, Prorektora ds. rozwoju kadry naukowej, prof. dr. hab. Marcina Bartnikowskiego, Prorektorki ds. Filii w Białymstoku, prof. dr. hab. Marty Rau oraz Dziekana Filii, dr. hab. Artura Dwulita.

Poza władzami, w wydarzeniu uczestniczyli wykładowcy_czynie, pracownicy_czki oraz studenci_tki, w tym 22 osoby przyjmowane na pierwszy rok studiów na trzy kierunki: aktorstwo, reżyserię oraz technologię teatru lalek, a także Ci, którzy, jako magistrowie, magisterki oraz licencjatki sztuki, opuszczają naszą uczelnię.

Prorektorka ds. Filii, prof. dr hab. Marta Rau krótkim i osobistym wspomnieniem uczciła pamięć zmarłego w tym roku założyciela Filii i wybitnego twórcę lalkowego, prof. Krzysztofa Raua.

„Zawód, który wybraliście wiąże się bardzo mocno z poczuciem dyskomfortu, ale to nie znaczy, że musi to działać na nas destrukcyjnie. […] Wychodzenie ze strefy komfortu, pokonywanie pewnych barier, które w nas są daje nam ogromną siłę. I tej siły, pasji, odwagi, przekraczania granic wyobraźni Wam życzę. Z tego niech się rodzi Wasz teatr.” – zwróciła się do studentów_ek pierwszego roku prorektorka Rau.
Przewodnicząca Samorządu Studenckiego, Maria Czok, życzyła osobom studiującym, aby ich prawo do tworzenia w wolności nie było kwestionowane.

Cała społeczność wiwatowała wykładowców_czynie, którym w ubiegłym roku akademickim przyznano tytuł dr. hab.: Annę Gajewską, Katarzynę Siergiej oraz Jacka Dojlidkę. Gromkie owacje zebrał również dr Mateusz Smaczny – laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Serdeczne podziękowania za owocną współpracę, zaufanie i wsparcie otrzymał od władz Filii Rektor Malajkat, który w tym roku akademickim kończy ośmioletnie urzędowanie na tym stanowisku.

Po ślubowaniu złożonym przez studentów_ki pierwszego roku oraz odebraniu dyplomów przez dyplomantów_tki, wykład inauguracyjny zatytułowany „Polszczyzna to nie puszka szprotek” wygłosił Maciej Makselon.

Wieczorem, jako artystyczna część inauguracji, zaprezentowany zostanie spektakl „Faktoria przyjemności” w reż. Agaty Biziuk-Brajczewskiej.