NICCOŚ

Co się dzieje tuż przed śmiercią człowieka? Jaki wpływ na ten ostatni moment ma nasza wiara? Czy to my decydujemy, co dalej? Czy ktoś na nas czeka? A może wszystko dzieje się tylko… w naszej głowie?

Spektakl NICCOŚ to historia inspirowana tekstem Artura Pałygi. Jej bohaterką jest Lucy, która znajduje się na granicy życia i śmierci. Tkwi w zawieszeniu, a napotkani przewodnicy, kreując kolejne historie, zadają jej ból. Dlaczego? Co musi się wydarzyć, aby Lucy się uwolniła?

To opowieść o znaczeniu cierpienia, wolności, wierze i dojrzewaniu do dokonania ostatecznego wyboru. Projekt został zrealizowany przez studentów III roku kierunku aktorskiego WSL w ramach przedmiotu Teatr ożywionej formy.

Spektakl był prezentowany podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich METAFORMY 2017 we Wrocławiu.

na podstawie: Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół”
adaptacja: Zespół
występują: Anna Złomańczuk, Daniel Skrzypczak, Emil Lipski
opieka artystyczna: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
muzyka: Marcin Nagnajewicz
konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
premiera: 10.06.2017 (egzamin wewnętrzny)
wiek: 16+
czas trwania: 35 minut

media o spektaklu: Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny: ATB Białystok. Niccoś. Anna Złomańczuk, Daniel Skrzypczak, Emil Lipski

Artur Pałygaurodził się na pograniczu polsko-ukraińskim (1971 r.), dzieciństwo spędził na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne.

Zadebiutował w 1988 roku opowiadaniem opublikowanym w „Na Przełaj”. Rok później rozpoczął pracę jako dziennikarz – pisał do prasy lokalnej, ale także do „Rzeczpospolitej”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego” i dodatku do „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”. Pierwszą jego książką był zbiór reportaży z Białorusi pod tytułem „Kołchoz imienia Adama Mickiewicza”. Pisze także wiersze i piosenki. Przez kilka lat należał do teatru amatorskiego Heliotrop w Bielsku-Białej. Obecnie związany jest z lubelską Sceną Prapremier „In Vitro”.

Jest autorem kilkunastu dramatów, m.in. „Nic, co ludzkie” (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier „In Vitro” w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego w 2008 r.), „Żyd” (premiera: Teatr Polski w Bielsku-Białej, reż. Robert Talarczyk, 2008 r.), „Turyści” (premiera: Teatr Polski w Bydgoszczy, reż. Piotr Ratajczak, 2009 r.), „Wszystkie rodzaje śmierci” (premiera: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, reż. Paweł Passini, 2009 r.), „Ostatni taki ojciec” (premiera: Scena Prapremier „In Vitro”, reż. Łukasz Witt-Michałowski, 2009 r.) oraz „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” (premiera: Teatr Polski w Bielsku-Białej, reż. Piotr Ratajczak, 2009 r.).

Jest laureatem wielu nagród literackich i dziennikarskich. W 2006 r. wygrał konkurs ogłoszony przez Teatr Polski w Bielsku-Białej – jego sztuka „Testament Teodora Sixta” w reżyserii Roberta Talarczyka miała premierę na deskach tego teatru w 2006 r., a w 2007 r. zakwalifikowała się do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za tekst „Nieskończona historia” autor otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności w konkursie „Metafory Rzeczywistości” (Poznań, 2009). Podczas VIII Festiwalu Prapremier wspólnie z pozostałymi twórcami przedstawienia „Ostatni taki ojciec” Sceny Prapremier „In Vitro” w Lublinie otrzymał nagrodę za spektakl (Bydgoszcz, 2009). Jest też stypendystą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Brał również udział w warsztatach Sztuka Dialogu w Lublinie 2007.

Opr. na podstawie tekstu pochodzącego ze strony Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

 

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.