ODYS WRACAJ DO DOMU

autor: Marcin Bartnikowski

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.
Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

/Stanisław Wyspiański „Powrót Odysa”/

Odys wraca do domu. Odys wraca do Polski (która właśnie wstaje z kolan) po dziesięciu latach tułaczki po grudach trudach i znojach do żony swojej i syna swego. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce.

Odys wracaj do domu zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. To opowieść, w której zestawiamy różne punkty widzenia – także prywatne opowieści aktorów – żeby sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na niebezpiecznym zakręcie, na którym postawiła go współczesna historia.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje Ulissesem Joyce’a, fragmenty wypowiedzi studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz masę inspiracji językiem internetu.

reżyseria i inscenizacja: Marcin Bikowski
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia: Agata Skwarczyńska
muzyka: Anna Stela
choreografia: Marta Bury
reżyseria świateł: Daniel Sanjuan-Ciepielewski
występują: Joanna Kozioł, Paulina Kulas, Emil Lipski, Karolina Martin, Kinga Matusiak, Olga Nawrocka, Małgorzata Nowacka, Daniel Skrzypczak, Anna Złomańczuk
czas trwania: 80 minut
wiek: 18+

Zobacz TRAILER spektaklu.

Sprawdź, kiedy GRAMY.

Zarezerwuj BILETY.

MEDIA O SPEKTAKLU:
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny: Co czeka Odysa na podwórku?
Olga Gordiejew, Radio Białystok – Podróże po kulturze, „Odys wracaj do domu” w wykonaniu studentów białostockiej Akademii Teatralnej
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, Homerycka polska historia z hejtem w tle
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, Odys, wracaj do domu, do żony swojej i syna swego. Studenci zapraszają
Aleksandra Sidor, Teatr dla Was, Sorry Polsko!
Magda Juchnowicz, Radio Akadera, Strefa wolnych myśli o spektaklu „Odys wracaj do domu”
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny, Odys, wracaj do domu! Ale czy warto?
Izabela Winiewicz-Cybulska, e-teatr, Moje teatralne refleksje
Rafał Turowski, http://www.rafalturow.ski/teatr/teatr-collegium-nobilium