DARWIN ALBO DZIECI EWOLUCJI

Pod koniec 1831 roku w swoją drugą wyprawę wyruszył statek HMS Beagle. Być może historia szybko by o tej wycieczce na krańce świata zapomniała, ale jakiś los dziejów albo może Bóg chcieli inaczej. Na łódź wsiadł bowiem młody geolog Karol Darwin i odkrył, że świat, w który dotąd wierzyli ludzie, nie jest takim, jakim chcieliby go widzieć.

Dziś, prawie 200 lat później, toczy się nie mniej zażarta dyskusja na temat sensu tego odkrycia. W kraju, który zrodził umysły Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, w scenografii panującej na całym globie pandemii, najsilniej od lat kwestionowane są zdobycze nauki, a podstawowe pytania o konstrukcję świata zadawane na nowo. Inspiracją do powstania spektaklu DARWIN ALBO DZIECI EWOLUCJI była oczywiście postać brytyjskiego naukowca. Nie jest to jednak klasyczna biografia.

W 2021 roku studenci IV roku białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie, wyruszają w swoją własną podróż. Na drodze spotkają gadające małpy, kultową piosenkarkę i pracownicę nieistniejącego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i Mniej Naturalnej im. Karola Darwina w Białymstoku. Będą śpiewać, będą tańczyć, z najgłębszych magazynów wyciągną zapomniane lalki. Ale przede wszystkim będą pytać: jak pogodzić rzeczy, których pogodzić się nie da, jak uwierzyć w to, co przekracza granicę ich wyobraźni oraz przede wszystkim, jaki jest sens tej podróży.

DARWIN ALBO DZIECI EWOLUCJI
spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego

reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia, opracowanie muzyczne: Łukasz Zaleski
kostiumy: Hanka Podraza
scenografia: Magdalena Miklasz i Hanka Podraza
aranżacje muzyczne: Tomasz Citak
światło: Monika Stolarska
technika mowy: Ewa Gajewska-Jasińska
koncepcja lalek: Magdalena Miklasz
współpraca przy projektowaniu i wykonanie lalek: Karolina Baczar, Anna Chilińska, Zbigniew Romanyk, Robert Szczebiot, Róża Turlińska
asystentka reżyserki: Monika Woronicz
inspicjent: Oskar Lasota
konsultacje: Paula Czarnecka, Jacek Dojlidko, Tomasz Graczyk
występują: Magdalena Duszak, Antoni Galicki, Katarzyna Hodana, Emil Gąssowski, Michał Kaszak, Anna Konieczna, Aleksandra Kossewska, Oskar Lasota, Justyna Łukasik, Aleksandra Machała, Aleksandra Sapiaska
czas trwania: 2,5 h.
wiek: 16 lat

premiera: 13 marca 2021

UWAGA! W spektaklu używane są światła stroboskopowe.

GRAMY*: SPRAWDŹ TERMINY SPEKTAKLI W NASZYM KALENDARZU

BILETY: 10 zł dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny (BKDR) i Karty Aktywnego Seniora (KAS), 15 zł ulgowy, 20 zł normalny (dostępne w kasie Akademii godzinę przed wybranym spektaklem)

REZERWACJE: wyłącznie telefonicznie 85 743 54 53 (poniedziałek–piątek, w godz. 9:00-15:00)

Więcej informacji o biletach: INFORMACJE DLA WIDZÓW

*Akademia Teatralna zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.

Spektakl jest finalistą 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska,  Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.

Spektakl brał udział w 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2021)
Zdobyte nagrody:
Jedna z czterech równorzędnych nagród aktorskich w wysokości 2000 złotych dla Anny Zofii Koniecznej
Nagroda publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora: Oskar Lasota
CZYTAJ WERDYKT

Spektakl zdobył nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla zespołu aktorskiego XIV Festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie. Nagroda w sekcji Paradiso (młode reżyserki i reżyserzy oraz studentki i studenci wydziałów aktorskich szkół teatralnych) została przyznana „za zaangażowanie w ambitne przedsięwzięcie, wymagające różnorakich talentów i wykorzystujące zachwycające aktorstwo i umiejętności lalkarskie.”
CZYTAJ WERDYKT
Anna Konieczna laureatką 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za rolę Jane, opiekunki szympansicy Bogumiły, otrzymała Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich.
MEDIA O SPEKTAKLU:

Akadera.bialystok.pl, Ewelina Andrzejewska: „Darwin albo dzieci ewolucji”. Spektakl o ludziach inspirowany biografią sławnego naukowca
Bialystok.wyborcz.pl, Monika Żmijewska: Darwin albo dzieci ewolucji. Jak Akademia Teatralna powoła na chwilę muzeum narodowe
e-teatr.pl, Przemysław Gulda: guldapoleca: Darwin albo dzieci ewolucji
Radio.bialystok.pl, Olga Gordiejew: Premiera spektaklu dyplomowego studentów Akademii Teatralnej “Darwin albo dzieci ewolucji”
Dzieje.pl, Sylwia Wieczeryńska: W Białymstoku spektaklem dyplomowym „Darwin albo dzieci ewolucji” Akademia Teatralna otwiera dla publiczności szkolny teatr
Bialystok.tvp.pl, Sylwia Polińska: Akademia Teatralna zaprasza na spektakl po rocznej przerwie
Tupotgazeta.wordpress.com, Joanna Królikowska: Podróż do (nie)wiedzy
Tupotgazeta.wordpress.com, Sandra Kocoń: Wiedzieć albo nie wiedzieć
E-teatr.pl, Paweł Stangret: Koniec wiedzy w Białymstoku
Poranny.pl, Alicja Olchanowska: Kapitana FitzRoya poznaję na nowo z każdym graniem. Rozmowa z Oskarem Lasotą, inspicjentem i aktorem ATB

Fot. Monika Stolarska

 

Portrety obsady na terenie uczelni, fot. Monika Stolarska