KIEDY URODZIŁAM SIĘ PO RAZ PIERWSZY – SPEKTAKL DYPLOMOWY

Nasz spektakl to historia jednego życia od początku… do początku. Oto rodzi się dziecko, po raz pierwszy w życiu! Po raz pierwszy otwiera oczy, patrzy na świat. Pierwszy raz widzi swoją mamę.

I tak obraz za obrazem układamy opowieść o życiu jako przeobrażaniu się, przechodzeniu przez kolejne (a wciąż te same) etapy: z niemowlęcia w dziecko, z dziecka w nastolatka, a w końcu w dorosłego człowieka. Od narodzin do narodzin, bo to również historia pewnej dziewczyny: od momentu, kiedy przyszła na świat, do chwili, gdy z kolei ona sama urodziła dziecko.

Inspiracją dla przedstawienia w reżyserii Katy Csató jest opowieść francuskiego pisarza Vincenta Cuvellier’a (nieprzetłumaczona na język polski). Równie ważne są osobiste relacje aktorów – ich wspomnienia, pamiętniki tworzone na potrzeby przedstawienia stanowią bazę dla teatralnej kreacji. Spektakl jest również szczególnym zaproszeniem skierowanym do widzów w każdym wieku: do skonfrontowania scenicznych epizodów z osobistym doświadczeniem każdej i każdego z nas, od narodzin do narodzin.

W spektaklu nie pada ani jedno słowo. Za to obraz kreują lalki i aktorzy w żywym planie. Za plastykę tego obrazu odpowiada znakomita scenografka Julia Skuratova.

inspiracja: Vincent Cuvellier, La Premiére fois que je suis née
reżyseria: Kata Csató
scenografia: Julia Skuratova
muzyka: Piotr Chociej
światła: Bogdan Kasperuk
występują: Anna Maria Moś, Kamila Wróbel, Dawid Malec, Rafał Domagała
spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego (rok akademicki 2016/2017)
czas trwania: 45 min
wiek: 3-100 lat
premiera: 29.04.2017

KATA CSATÓ – reżyserka teatru lalek, aktorka, menadżerka kultury i wykładowczyni sztuki lalkarskiej. Jest absolwentką Wydziału Kultury Uniwersytetu w Peczu. Ukończyła również nasz Wydział, w 2006 r., na obydwu kierunkach: aktorskim i reżyserskim. Obecnie jest na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie.
Początkowo pracowała jako asystent produkcji w HBO w Budapeszcie, następnie jako asystent reżysera w Teatrze Szkéné i jako aktorka w różnych teatrach stolicy Węgier. Od 2004 r. pracuje jako samodzielny reżyser na Węgrzech i za granicą. Realizowała spektakle w Budapeszcie, Zalaegerszeg, Veszprem, Szombathely, Miszkolc, Eger i Kecskemét, pracowała na Litwa, w Serbii, Rumunii, Rosji, Polsce. W latach 2010-2012 prowadziła zajęcia z teatru lalek na Uniwersytecie Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie.
Otrzymała wiele nagród za swoją pracę, a ostatnio również nagrody za najlepszą reżyserię, czego doskonałym przykładem jest chociażby wielokrotnie nagradzana “Lenka” zrealizowana w Białostockim Teatrze Lalek.

Media o spektaklu:
Gazeta Wyborcza, Słodko-gorzka niema opowieść
Radio Białystok, Podróże po kulturze
Kurier Poranny, Kiedy urodziłam się po raz pierwszy zachwyca
Białystokonline, Ciepła opowieść nie tylko dla dzieci. Potrafi uruchomić wyobraźnię
Kulturalny Przystanek, Kiedy urodziłam się po raz pierwszy – spektakl o historii jednego życia

Fot. Wojciech Wojtkielewicz, http://wojtkielewicz.pl/