MATKI

Spektakl „Matki” jest przestrzenią do zanalizowania i zrozumienia wewnętrznych przeżyć człowieka, który musi się zmierzyć z utratą najbliższej osoby. Bohaterowie przedstawienia – troje dzieci – odwiedzają w szpitalu, podłączoną do aparatury medycznej, nieprzytomną matkę. To traumatyczne doświadczenie uruchamia w nich świat wewnętrznych przeżyć, w których kotłują się miłość, przywiązanie, tęsknota za dzieciństwem i fizyczny związek z matczynym ciałem, ale i żal, złość czy poczucie winy. Ten emocjonalny koktajl podsuwa dzieciom kuriozalne pomysły na poradzenie sobie z tą, kryzysową dla nich, sytuacją. Jeden z nich okaże się skuteczny.

Spektakl „Matki” jest jednak również pretekstem do refleksji bardziej ogólnej. Realizatorzy przyglądają się tej, być może najtrudniejszej w życiu człowieka, więzi i snują rozważania:
Jakie są etyczne granice zachowania wobec chorego, „nieprzydatnego” już rodzica. Czy i na ile można usprawiedliwić nieporadność w wychowaniu własnych dzieci? Czy grozi nam dziś atrofia uczuć do matki? A może byłoby to zjawisko pożądane?

Cała opowieść zanurzona jest w stylistyce surrealizmu i absurdu, w której czarny humor, ironia stwarzają dogodną przestrzeń do podjęcia kłopotliwych tematów.

W przedstawieniu matka reprezentuje wszystkie matki, jest syntezą ich stanów, uczuć i pragnień. Dominuje nad sceną swoją cielesnością, obecnością nieusuwalną, wyrażoną całym panteonem rozmaitych lalek. Forma plastyczna nieustannie ściera się tu z żywym aktorem, upominając się o swoje prawo do istnienia, siłę, uwagę, bezwarunkową miłość. Realizuje więc postulaty samej matki.

spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej
autor: Piotr Rowicki
reżyseria: Agata Kucińska
scenografia: Anna Chadaj
muzyka: Marek Otwinowski
asystent reżysera: Lena Alberska
występują: Aleksandra Ambrozik, Bernadetta Burszta, Katarzyna Mazur, Zofia Straczycka, Ewelina Zawada, Karol Czarnowicz, Rafał Gorczyca
czas trwania: 90 min
wiek: 15+
fot.: Wojciech Wojtkielewicz

SPRAWDŹ, KIEDY GRAMY

MEDIA O SPEKTAKLU:
Łódzkie Wiadomości Dnia — serwis informacyjny TVP3 Łódź, Sztuka „Matki” na Dużej Scenie Teatru Nowego w Łodzi
Biuletyn 37. Festiwalu Szkół Lalkarskich, tupotgazeta
Anna Dycha, Bialystokonline, Jak uwolnić się od matki? Majstersztyk w Akademii Teatralnej
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza, Nasza mama po wylewie. Nasza mama prawie w niebie
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny, Kiedy dzieci dorastają, matki mogą im zawadzać…
Anna Dycha, Bialystokonline, Dzieci kontra matka. Jaki będzie efekt tej emocjonalnej rozgrywki?
Olga Gordiejew, Polskie Radio Białystok, Studenci białostockiej Akademii Teatralnej zaprezentowali spektakl na podstawie tekstu MATKI
Sylwia Polińska, TVP 3 Białystok, Obiektyw
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, Matki utracone, nieporadne, nieprzydatne. Premiera u studentów
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny, Matki. Agata Kucińska reżyseruje spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej 
Wrota Podlasia, MATKI Piotra Rowickiego w Teatrze Szkolnym – dyplom u lalkarzy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.