NAZYWAM SIĘ WOJNA

Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach wciąż dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

„Nazywam się Wojna” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę – Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.

Spektakl na podstawie tekstów i dramatów: Marzena Sadocha „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”, Magdalena Fertacz „Trash Story albo sztuka (nie)pamięci”, Michał Rusinek „Zaklęcie na W”, Cali Davide „Wróg”.
Spektakl powstał w ramach przedmiotu „Teatr ożywionej formy”, opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko, Paula Czarnecka i Karol Smaczny.
występują: Anna Domalewska i Rafał Derkacz
konsultacje sceniczne: Wiesław Czołpiński
konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
aranżacja muzyczna: Dariusz Chociej
czas trwania – 40 min
wiek: 16+

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.