NICCOŚ

Co się dzieje tuż przed śmiercią człowieka? Jaki wpływ na ten ostatni moment ma nasza wiara? Czy to my decydujemy, co dalej? Czy ktoś na nas czeka? A może wszystko dzieje się tylko… w naszej głowie?

Spektakl NICCOŚ to historia inspirowana tekstem Artura Pałygi. Jej bohaterką jest Lucy, która znajduje się na granicy życia i śmierci. Tkwi w zawieszeniu, a napotkani przewodnicy, kreując kolejne historie, zadają jej ból. Dlaczego? Co musi się wydarzyć, aby Lucy się uwolniła?

To opowieść o znaczeniu cierpienia, wolności, wierze i dojrzewaniu do dokonania ostatecznego wyboru. Projekt został zrealizowany przez studentów III roku kierunku aktorskiego WSL w ramach przedmiotu Teatr ożywionej formy.

Spektakl był prezentowany podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich METAFORMY 2017 we Wrocławiu.

na podstawie: Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół”
adaptacja: Zespół
występują: Anna Złomańczuk, Daniel Skrzypczak, Emil Lipski
opieka artystyczna: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
muzyka: Marcin Nagnajewicz
konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
premiera: 10.06.2017 (egzamin wewnętrzny)
wiek: 16+
czas trwania: 35 minut

media o spektaklu: Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny: ATB Białystok. Niccoś. Anna Złomańczuk, Daniel Skrzypczak, Emil Lipski

Artur Pałygaurodził się na pograniczu polsko-ukraińskim (1971 r.), dzieciństwo spędził na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne.

Zadebiutował w 1988 roku opowiadaniem opublikowanym w „Na Przełaj”. Rok później rozpoczął pracę jako dziennikarz – pisał do prasy lokalnej, ale także do „Rzeczpospolitej”, „Odry”, „Tygodnika Powszechnego” i dodatku do „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”. Pierwszą jego książką był zbiór reportaży z Białorusi pod tytułem „Kołchoz imienia Adama Mickiewicza”. Pisze także wiersze i piosenki. Przez kilka lat należał do teatru amatorskiego Heliotrop w Bielsku-Białej. Obecnie związany jest z lubelską Sceną Prapremier „In Vitro”.

Jest autorem kilkunastu dramatów, m.in. „Nic, co ludzkie” (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier „In Vitro” w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego w 2008 r.), „Żyd” (premiera: Teatr Polski w Bielsku-Białej, reż. Robert Talarczyk, 2008 r.), „Turyści” (premiera: Teatr Polski w Bydgoszczy, reż. Piotr Ratajczak, 2009 r.), „Wszystkie rodzaje śmierci” (premiera: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, reż. Paweł Passini, 2009 r.), „Ostatni taki ojciec” (premiera: Scena Prapremier „In Vitro”, reż. Łukasz Witt-Michałowski, 2009 r.) oraz „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” (premiera: Teatr Polski w Bielsku-Białej, reż. Piotr Ratajczak, 2009 r.).

Jest laureatem wielu nagród literackich i dziennikarskich. W 2006 r. wygrał konkurs ogłoszony przez Teatr Polski w Bielsku-Białej – jego sztuka „Testament Teodora Sixta” w reżyserii Roberta Talarczyka miała premierę na deskach tego teatru w 2006 r., a w 2007 r. zakwalifikowała się do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za tekst „Nieskończona historia” autor otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności w konkursie „Metafory Rzeczywistości” (Poznań, 2009). Podczas VIII Festiwalu Prapremier wspólnie z pozostałymi twórcami przedstawienia „Ostatni taki ojciec” Sceny Prapremier „In Vitro” w Lublinie otrzymał nagrodę za spektakl (Bydgoszcz, 2009). Jest też stypendystą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Brał również udział w warsztatach Sztuka Dialogu w Lublinie 2007.

Opr. na podstawie tekstu pochodzącego ze strony Teatru Dramatycznego w Warszawie.