POSPOLITE ŻYWOTY MARTWYCH POLAKÓW – SPEKTAKL DYPLOMOWY

Spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego (rok akademicki 2015/2016)

SCENARIUSZ: Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński i Zespół Aktorski

REŻYSERIA: Marcin Wierzchowski

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, PROJEKCJE: Mirek Kaczmarek

MUZYKA: Patryk Ołdziejewski & Friends

WYSTĘPUJĄ: Olimpia Bogusz, Rafał Iwański, Jakub Klimaszewski, Daniel Lasecki, Zuzanna Łuczak, Helena Siekierska/Urszula Chrzanowska, Urszula Mazur, Rafał Pietrzak, Małgorzata Rytel, Agnieszka Turek, Izabela Zachowicz, Dawid Kobiela

PREMIERA: 10 kwietnia 2016 r.

OPIS SPEKTAKLU:
Heinrich Schliemann, odkrywca Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic przyjemniejszego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Są wśród bohaterów „ POSPOLITYCH ŻYWOTÓW‟ tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, ale którym przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i ci, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje.
A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy?
Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć?
Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach…. I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca – dla lewaków, prawicowców, katolików, żydów, homo albo hetero – oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z trzech części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego „BIAŁYSTOK Biała siła, czarna pamięć”.
Spektakl był pokazywany m.in. w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” oraz w Łodzi na Festiwalu „Szwalnia.DOK”.
Czas trwania: 4 h
Spektakl dla widzów od lat 16.

Media o spektaklu:
Kurier Poranny, Akademia Teatralna. Pospolite żywoty martwych Polaków
Gazeta Wyborcza – Białystok, Pospolite żywoty martwych Polaków. Mocne sceny o nienawiści i niepamięci
Teatr, Upiory teraźniejszości
Radio Białystok, Podróże po kulturze
TVP Białystok, Studenci przed podróżą