Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, ale czasami wymagają od nich zbyt wiele, nieświadomie wplątują je w swoje problemy, ograniczają ich wolność poprzez przesadną kontrolę. Rodzina to system naczyń połączonych. Każde działanie dorosłych – świadome, czy nieświadome, zawsze odciśnie mniejszy lub większy ślad na ich potomstwie. Kiedy między mamą i tatą się nie układa, kiedy wydarza się między nimi coś trudnego, dzieci to czują i za wszelką cenę chcą ratować rodzinę przed rozpadem. W ten sposób, często nieświadomie, zajmują miejsce dorosłych i biorą na siebie olbrzymią odpowiedzialność. Zwykle jest to dla nich ciężar nie do uniesienia. Dobrze jeżeli dorośli w porę to zauważą, zajmą się uporządkowaniem swoich spraw i odciążą w ten sposób młodego człowieka, żeby mógł czuć się bezpiecznie i beztrosko przeżywać swoje dzieciństwo.
UWAGA! Młodzi widzowie, którzy przyjdą do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na poranne pokazy spektaklu wezmą udział również w specjalnych warsztatach. Podczas tych zajęć widzowie za pomocą teatralnych zadań będą mogli uważnie przyjrzeć się bohaterom przedstawienia. Wspólna zabawa dla każdego stanie się okazją do sformułowania swojej interpretacji spektaklu i poznania innych punktów widzenia. Co ważne – za udział w warsztatach nie trzeba dodatkowo płacić, na spektakl i warsztaty obowiązuje jedne bilet.
na podstawie książek Gro Dahle: „Grzeczna”, „Zły Pan”, „Wojna”
przekład: Helena Garczyńska („Grzeczna”), Paweł Urbanik („Zły Pan”, „Wojna”)
adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenografia, kostiumy, projekty lalek: Martyna Štěpán-Dworakowska
muzyka: Tomasz Krzyżanowski
reżyseria świateł: Tomasz Grygier
sekwencja cieniowa: Agnieszka Polańska
konsultacje: Jacek Dojlidko, Ewa Gajewska-Jasińska, Anna Kołosow-Ostapczuk, Agnieszka Makowska, Błażej Piotrowski, Cezary Szyfman
występują: Joanna Kozioł, Paulina Kulas, Adam Milewski (III rok), Olga Nawrocka, Daniel Skrzypczak, Magdalena Słowik, Mateusz Stasiulewicz (III rok), Zofia Straczycka, Anna Złomańczuk
wiek: 12+
premiera: 14 kwietnia 2018 r.
czas trwania: 60 min spektakl + 45 min warsztaty
Zobacz, kiedy GRAMY. Sprawdź BILETY.
Media o spektaklu:
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny: ATB. Tu nawet muchy są bezpieczne według Gro Dahle. W sobotę premiera w Akademii Teatralnej (zdjęcia, wideo)
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny: Tu nawet muchy są bezpieczne. Mateusz Przyłęcki reżyseruje spektakl dyplomowy na podstawie Gro Dahle (zdjęcia, wideo)
Teatr dla Was: zapowiedź spektaklu
Anna Dycha, Białystokonline: Jakie jest ideał rodziny?
Radio Akadera: zapowiedź spektaklu
Radio Akadera, Magdalena Juchnowicz: Strefa wolnych myśli
Sylwia Łuniewska, TVP Białystok, Okiem dziecka
Olga Gordiejew, Polskie Radio Białystok: Podróże po kulturze
Fot. Katarzyna Pietruska