“ROMANS” W TEATR POLSKA

Bardzo miło nam poinformować, że nasza uczelnia partneruje objazdowi spektaklu wykładowczyni Natalii Sakowicz w ramach programu Teatr Polska. Od września do listopada 2022 roku monodram „Romans” zostanie zaprezentowany w 12 miejscowościach zlokalizowanych w 6 województwach, w których nie działa teatr instytucjonalny. Prezentacjom spektaklu będą również towarzyszyły działania edukacyjne.

18 sierpnia 2022 roku o godz. 12:00 w murach naszej uczelni odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca objazd, w której udział wzięli: reżyserka spektaklu, Natalia Sakowicz, Bernarda Anna Bielenia – wiceprezeska Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy (organizator trasy) oraz Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku – miasta partnerskiego projektu.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.

Spektakl „ROMANS” jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów pow. 15 roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia. W spektaklu wykorzystano środki wyrazu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki: teatru dramatycznego, teatru ożywionej formy czy tańca współczesnego.

Przedstawienie otrzymało wyróżnienia takie jak: nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka” w Jeleniej Górze.

Aktorką oraz reżyserką spektaklu jest Natalia Sakowicz – niezależna artystka – lalkarka, wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy.

Inni twórcy spektaklu: Tekst – Zuzanna Bojda, Lalka – Olga Ryl – Krystianowska, Muzyka – Maciej Cempura, Ruch sceniczny – Iza Szostak, Reżyseria świateł – Maciej Iwańczyk.

HARMONOGRAM OBJAZDU:

3/09 godz. 18.00 Solniki, Siedlisko Kultury Solniki 44
4/09 godz. 19.00 Białowieża, Teatr w Teremiskach
22/09 godz. 19:00 Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury
23/09 godz. 19:00 Chełm, Chełmski Dom Kultury
7/10 godz. 19:00 Zielonki-Parcela, Dom Kultury Stare Babice
9/10 godz. 18:00 Sejny, Ośrodek “Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
11/10 godz. 18:00 Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury
13/10 godz. 19.00 Ełk, Ełckie Centrum Kultury
6/11 godz. 18:00 Konin, Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard
8/11 godz. 18:00 Środa Wlkp., Ośrodek Kultury im. Marszałka J. Piłsudskiego
10/11 godz. 18:00 Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury