PRZESŁANIE I ŻYCZENIA

Drodzy Koledzy Lalkarze, Studenci, Widzowie!

Dziś nasze wspólne święto – Światowy Dzień Lalkarstwa. Zwykle fetujemy je hucznie, w gronie znajomych, spotykając się z przyjaciółmi i publicznością. Z radością dzielimy się swoją pracą, która jest naszą pasją. Świętując, lubimy być z ludźmi.

W tym roku, niestety, zdarzyło się inaczej i myśli większości z nas są dalekie od celebrowania. Jednak wbrew wszystkiemu, co nas otacza, warto, byśmy o tym święcie pamiętali.

Lalkarstwo to sztuka poruszająca serca i umysły. Lalkarz jest artystą, który potrafi dostrzec życie i nadawać nowe znaczenia rzeczom, obiektom, przedmiotom. Lalkarz to ktoś, kto nieustannie rozciąga granice swojej wyobraźni. Życzę więc Wam i sobie, moi Drodzy, takiej właśnie rozciągliwej wyobraźni. Niech ten trudny czas będzie dla nas, mimo wszystko, czasem nowych inspiracji i zbierania sił do następnych realizacji, które gdzieś tam, przed nami.

Sztuka często pomagała przetrwać trudne czasy, podnosiła na duchu, przypominała o tym, co ważne, dawała nadzieję. Życzę nam wytrwałości i wiary w rolę sztuki, którą tworzymy oraz zachwytu nad tym, jak potrafi być różnorodna. I niech ta różnorodność będzie źródłem wzajemnej fascynacji, a nie rywalizacji. Spełniajmy się po swojemu, a praca niech przynosi nam radość i siłę.

Bądźcie zdrowi i bezpieczni!

prof. dr hab. Marta Rau
Prorektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku

 

WIĘCEJ o tegorocznym Światowym Dniu Lalkarstwa: World Puppetry Day – UNIMA

Orędzie UNIMA z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa 2020 – głosy Ameryki o pokój 

 Message for World Puppetry Day – Voices of America for Peace, 21st March 2020