NASZA UCZELNIA WSPIERA FREESZFE!

Akademia Teatralna wraz z europejskimi uczelniami zrzeszonymi w ramach sieci E:UTSA (Europe: Union of Theatre Schools and Academies) stoi na straży demokratycznego kształcenia i wspiera dążenia Stowarzyszenia Freeszfe, które  we współpracy z europejskimi uczelniami teatralnymi organizuje alternatywny program nauczania dla studentów i studentek z Budapesztu, niegodzących się na antydemokratyczne zmiany wprowadzone na ich uczelni.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z notką prasową przesłaną przez Freeszfe:

„Studenci i studentki Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie (SZFE) nie będą musieli rezygnować z dotychczasowego kształcenia i pracy nad dyplomem, nawet jeśli nie będą chcieli kontynuować studiów na macierzystej uczelni ze względu na sposób, w jaki przeprowadzono jej reorganizację latem 2020 roku. Pięć europejskich uniwersytetów zaproponowało przyjęcie łącznie 150 studentów, uznając ukończone przez nich kursy i zaplanowaną na przyszłość współpracę z ich nauczycielami. Wewnętrzna ankieta wykazała duże zainteresowanie wśród pozostałych studentów taką możliwością, dlatego też trwają rozmowy z kolejnymi uniwersytetami.

Stowarzyszenie Freeszfe od miesięcy pracuje nad programem „Emergency Exit” mającym zapewnić możliwość ukończenia studiów i zrealizowanie dyplomu studentom i studentkom z objętego reformami SZFE. Stowarzyszenie porozumiało się z Uniwersytetem Mozarteum z Salzburga, Akademią Sztuk Performatywnych Baden-Wuerttemberg w Ludwigsburgu w Niemczech, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza Filią w Białymstoku oraz szwajcarską Akademią Teatro Dimitri w celu przejęcia 14 kursów prowadzonych do tej pory przez SZFE. Dokładna liczba przenoszących się studentów będzie znana wkrótce – po podpisaniu indywidualnych umów studenckich.

Chociaż powyższe uczelnie stosują różne rozwiązania administracyjne, cel mają ten sam: chcą zaoferować alternatywne rozwiązania studentom, którzy wątpią, że obecne SZFE zapewni swobodę kształcenia i autonomię procesu twórczego, biorąc pod uwagę metody, jakimi zmiany są wprowadzane od 2020 r. Uczelnie oferują studentom SZFE specjalny status dzięki uznaniu Stowarzyszenia Freeszfe (nieposiadającego akredytacji do prowadzenia działalności edukacyjnej) za instytucję partnerską prowadzącą działalność edukacyjną. Wiąże się to z akceptowaniem kursów i egzaminów organizowanych przez Towarzystwo w oficjalnych systemach zaliczeń uczelni. Wyniki kursów – filmy, spektakle i prace końcowe – będą w większości oceniane przez wspólną komisję uczelni i nauczycieli stowarzyszenia. Większość dotychczasowych zajęć będzie nadal prowadzona w programie „Emergency Exit” w rozpoczynającym się w semestrze wiosennym 2021 roku. Dzięki temu blisko 70 studentów  (…) zostanie zakwaterowanych przy wsparciu Central European University (CEU).

W miarę pogarszania się sytuacji związanej z pandemią na Węgrzech, Stowarzyszenie przeszło na edukację zdalną: kursy odbywają się online, a projekty opracowywane są bez osobistego kontaktu. Kiedy ograniczenia zostaną zniesione, studenci wrócą do tymczasowych sal prób – Stowarzyszenie wciąż szuka budynku, w którym zajęcia mogłoby się odbywać na stałe. To dzięki środkom otrzymanym od darczyńców podczas blokady SZFE jesienią ubiegłego roku, Freeszfe może pozwolić sobie na wynajem budynków i sprzętu oraz produkcję spektakli egzaminacyjnych. Wynagrodzenia nauczycieli i świadczenia socjalne lub stypendia dla studentów zostaną wypłacone, gdy tylko dochody stowarzyszenia na to pozwolą.

Press contact +36 30 012 3103
media@freeszfe.com