WARSZTATY MISTRZOWSKIE Z MARIONETKI

Zdjęcie pochodzi z profilu facebookowego Bence’a Sarkadiego

W dniach 11 – 15 października studentki i studenci II roku aktorstwa uczestniczyli w warsztatach mistrzowskich z marionetki prowadzonych przez lalkarza Bence’a Sarkadiego.

Bence Sarkadi jest artystą-marionetkarzem z Węgier, nauczycielem tej techniki. To jedyny węgierski mistrz sztuki lalkarskiej, który został zaproszony do udziału w programie „IN” festiwalu Mondial des Théâtres de Marionnettes w Charleville-Mézières we Francji, najbardziej prestiżowej imprezie lalkowej na świecie. Pierwszy marionetkowy artysta, który zaprezentował swoje prace jako „super gość” na festiwalu „Temps d’M” w Charleville-Mézières. Pracuje z marionetkami od 1999 roku. Wystąpił na ponad 250 imprezach lalkarskich, teatralnych i teatrów ulicznych w ponad 40 krajach, zdobył kilkanaście głównych międzynarodowych nagród. Od 2007 roku uczy budowy marionetek i technik manipulacji, sztuki lalkowej i improwizacji, prowadząc warsztaty na całym świecie.

O warsztatach:
W trakcie zajęć studenci poznają logikę różnych systemów sterowania marionetkami oraz na podstawie dotychczasowych doświadczeń przećwiczą podstawowe lub bardziej zaawansowane umiejętności poruszania i manipulacji lalką. Pod koniec warsztatów uczestnicy zrozumieją podstawowe zasady manipulacji marionetkami i będą posiadać umiejętności niezbędne do samodzielnego ćwiczenia, a także poznają nowe techniki i możliwości pogłębiania wiedzy i umiejętności.

Fot. Mateusz Wyżliński