13. Forum Młodej Reżyserii

Dwa spektakle studentów_ek reżyserii w naszej uczelni zostaną zaprezentowane podczas Forum Młodej Reżyserii organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie w dniach 16 – 20 listopada. 

W nurcie konkursowym: „Elementarz, czyli nauka czytania po polsku” w reżyserii Agaty Nierzwickiej, 18 listopada 2023 r. o godz. 15:30, sala 313, Akademia Sztuk Teatralnych, ul. Straszewskiego 22, Kraków 

O! To Ala. A to Olek.
Ala tu stoi, a tam stoi Olek.
A tu?
Tu ich droga do szkoły.
Droga jest jedna i właściwa.
I słuszna.
I być może jest ciężko i pod górkę.
Ale edukacja to ciężki kawałek chleba.
A przed nimi jeszcze 3651 dni w szkole.
Statystycznie rzecz ujmując.
„Elementarz, czyli nauka czytania po polsku” to autorski tekst Agaty Nierzwickiej, powstały z inspiracji treściami podręczników szkolnych i „Elementarza” Mariana Falskiego. To opowieść o dorastaniu oraz wyobcowaniu i osamotnieniu, jakiego doświadcza dziecko podczas procesu edukacji. Autorka posługując się makabreską, groteską oraz absurdem bada, w jaki sposób szkolnictwo i system edukacji wykorzystuje mechanizmy propagandy oraz jak prowadzi to do zatracenia umiejętności samodzielnego myślenia oraz dehumanizacji.

Autorka tekstu i reżyseria: Agata Nierzwicka
Opieka artystyczna: Agata Biziuk-Brajczewska
Konsultacje scenograficzne, wykonanie scenografii oraz masek: Róża Turlińska
Autorka zdjęć: Ania Dakowicz
Obsada: Aleksandra Gosławska, Ewelina Oleś, Łukasz Dybek, Piotr Gadomski

W nurcie OFF: „W szafie” w reżyserii Tymona Antoniuka, 19 listopada 2023 r. o godz. 10:30, w sali 307, Akademia Sztuk Teatralnych, ul. Straszewskiego 22, Kraków. 

Chcemy zaprosić tych naj-najmłodszych (dzieci w wieku 0,5-2,5 roku) wraz z ich opiekunami na spotkanie z ubraniami w niecodziennych okolicznościach, na podróż do wielkiej szafy. Szafa to miejsce, w którym można się schować. Można przymierzać, można wybierać, próbować, eksperymentować ale przede wszystkim można się bawić.
W szafie badamy elementy garderoby za pomocą naszych zmysłów. Obserwujemy, wąchamy, dotykamy… Przyglądamy się odzieży akurat kiedy na nas nie leży. Czym może być wtedy ubranie? Na to pytanie, z całą pewnością, dzieci znają więcej odpowiedzi od nas. Szafa może być okazją do rozmowy, a ubrania wspólnym językiem. W końcu wszystkim nam towarzyszą od momentu urodzenia.

Reżyseria: Tymon Antoniuk – IV rok Kierunku Reżyseria Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, Filia w Białymstoku
Scenografia: Zuzanna Grochowska
Muzyka: Michał Świderski i Paweł Trzaska Obsada: Łucja Helena Mucha, Sabina Szetela, Weronika Kozłowska

Szczegółowy program 13. Forum Młodej Reżyserii.
401014836 943138210591855 4802493139467800597 n