PARTNERUJEMY: NIE DAJ SIĘ ZAPOMNIEĆ

Upozorować własną śmierć i położyć się do trumny – zrobił(a)byś to?

Takie właśnie działanie będzie częścią projektu artystycznego “Nie daj się zapomnieć”, organizowanego przez fotografa Marcina Idźkowskiego i Fundację Czwarty Wymiar. Nasza uczelnia jest partnerem tego wydarzenia, w ramach którego powstaną m.in. inscenizowane fotograficzne portrety trumienne uczestników, oczywiście odpowiednio ucharakteryzowanych i ubranych w kostiumy ze szkolnych magazynów. Wystawę zdjęć będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar. Dokumentację projektu będziemy publikować sukcesywnie w naszych mediach społecznościowych.

Odwiedź fanpage projektu na Facebooku i Instagramie

“Nie daj się zapomnieć” to przedsięwzięcie artystyczne będące zarazem interwencją społeczną, które ma na celu podjęcie fundamentalnego pytania o sens życia przez wskazanie na jego nieodłączny, wręcz konstytutywny element – śmierć. Punktem wyjścia dla planowanego przedsięwzięcia jest diagnoza, że problem śmierci jest w dzisiejszej kulturze zmarginalizowany, usunięty z przestrzeni publicznej i wepchnięty do sterylnych sal szpitalnych. Towarzyszy temu napędzany kulturą konsumpcyjną kult wiecznej młodości. W takiej atmosferze giną również pewne tradycyjne formy artystyczne, w tym przypadku portret trumienny. “Nie daj się zapomnieć” to wielowymiarowe przedsięwzięcie artystyczne, które ma na celu – z jednej strony – przywrócić do świadomości społecznej zapomnianą tradycję artystycznego portretu trumiennego, z drugiej, poprzez odpowiednie zaaranżowanie całego przedsięwzięcia, pobudzenie odbiorców zadania do refleksji nad równie pomijanym dziś tematem, jakim jest śmierć.