“NAZYWAM SIĘ WOJNA” W STOLICY

Na deskach warszawskiego Teatru Scena  8.01.2017 zaprezentowali się studenci IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Anna Domalewska i Rafał Derkacz pokazali tu spektakl „Nazywam się Wojna”, zrealizowany w ramach przedmiotu „Teatr ożywionej formy”.

O SPEKTAKLU:

Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach wciąż dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

„Nazywam się Wojna” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę – Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.

Spektakl powstał na podstawie tekstów i dramatów: Marzena Sadocha „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”, Magdalena Fertacz „Trash Story albo sztuka (nie)pamięci”, Michał Rusinek „Zaklęcie na W”, Cali Davide „Wróg”

PREMIERA: 13.06.2016 r.

występują: Anna Domalewska i Rafał Derkacz