ORĘDZIA DWA NA DZIEŃ TEATRU

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy Wam dwa orędzia – przesłania, skierowane do społeczności ludzi Teatru przez francuską aktorkę Isabelle Huppert oraz prof. Leszka Mądzika, szefa Sceny Plastycznej KUL.

ISABELLE HUPPERT: “Świętowanie tych 24 godzin zaczyna się od teatru no i bunraku, przez Operę Pekińską i kathakali, rozciągając się na Grecję i Skandynawię, ogarnia obszar między Anglią a Włochami (…) Francją a Rosją (…) obejmuje dzieła od Ajschylosa do Ibsena, od Sofoklesa do Strindberga, od Sarah Kane do Pirandella, od Racine’a i Moliere’a do Czechowa, a kończy się w miasteczkach studenckich Kalifornii, w których młodzi ludzie być może ponownie odkryją teatr. Ponieważ teatr zawsze odradza się z popiołów” – więcej.

LESZEK MĄDZIK: “Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągnięcie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał” – więcej.