ORĘDZIA DWA NA DZIEŃ TEATRU

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy Wam dwa orędzia – przesłania, skierowane do społeczności ludzi Teatru przez francuską aktorkę Isabelle Huppert oraz prof. Leszka Mądzika, szefa Sceny Plastycznej KUL.

ISABELLE HUPPERT: “Świętowanie tych 24 godzin zaczyna się od teatru no i bunraku, przez Operę Pekińską i kathakali, rozciągając się na Grecję i Skandynawię, ogarnia obszar między Anglią a Włochami (…) Francją a Rosją (…) obejmuje dzieła od Ajschylosa do Ibsena, od Sofoklesa do Strindberga, od Sarah Kane do Pirandella, od Racine’a i Moliere’a do Czechowa, a kończy się w miasteczkach studenckich Kalifornii, w których młodzi ludzie być może ponownie odkryją teatr. Ponieważ teatr zawsze odradza się z popiołów” – więcej.

LESZEK MĄDZIK: “Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągnięcie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał” – więcej.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.