FILM O ZDZISŁAWIE DĄBROWSKIM

Wybitny reżyser, związany przez lata z WSL i Białostockim Teatrem Lalek, jest bohaterem filmu „Po drodze”, wyreżyserowanego przez Bernardę Annę Bielenia, naszą wykładowczynię. Premiera odbędzie się 20 grudnia w BTL o godz. 18.00. Dokument powstał dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Do współpracy Bernarda Bielenia zaprosiła białostockich twórców: Magdalenę Toczydłowską-Talarczyk, której animowane grafiki wzbogacają opowiadaną historię i Marcina Nagnajewicza, autora muzyki.

Film ma formę opowieści biograficznej, którą snuje sam Zdzisław Dąbrowski. Równorzędnym bohaterem filmu jest Białystok, z którym ściśle związane jest życie reżysera. Zdzisław Dąbrowski urodził tutaj się w 1929 r. Mieszkał na Bojarach do lat 60 ubiegłego stulecia, gdzie powrócił po długim, obfitującym w pasjonujące wydarzenia życiu – nierozerwalnie splecionym z teatrem. Dlatego nieprzypadkowo premiera filmu odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek. Właśnie tutaj Z. Dąbrowski zrealizował swoje pierwsze przedstawienie na zawodowej scenie. Potem reżyserską karierę kontynuował w całej Polsce, a głównie w Warszawie w Polskim Radiu. Białostocką realizacją reżyserską było wiele lat później kultowe słuchowisko „Na Młynowej”, w którym usłyszeć można było aktorów BTL-u.

Wspomnieniami dzieli się artysta, który zrealizował ponad 500 słuchowisk radiowych i dziesiątki przedstawień teatralnych, a także był twórcą białostockiego fenomenu lat 50-tych XX w. – Teatru Poezji.