FILM O ZDZISŁAWIE DĄBROWSKIM

Wybitny reżyser, związany przez lata z WSL i Białostockim Teatrem Lalek, jest bohaterem filmu „Po drodze”, wyreżyserowanego przez Bernardę Annę Bielenia, naszą wykładowczynię. Premiera odbędzie się 20 grudnia w BTL o godz. 18.00. Dokument powstał dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Do współpracy Bernarda Bielenia zaprosiła białostockich twórców: Magdalenę Toczydłowską-Talarczyk, której animowane grafiki wzbogacają opowiadaną historię i Marcina Nagnajewicza, autora muzyki.

Film ma formę opowieści biograficznej, którą snuje sam Zdzisław Dąbrowski. Równorzędnym bohaterem filmu jest Białystok, z którym ściśle związane jest życie reżysera. Zdzisław Dąbrowski urodził tutaj się w 1929 r. Mieszkał na Bojarach do lat 60 ubiegłego stulecia, gdzie powrócił po długim, obfitującym w pasjonujące wydarzenia życiu – nierozerwalnie splecionym z teatrem. Dlatego nieprzypadkowo premiera filmu odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek. Właśnie tutaj Z. Dąbrowski zrealizował swoje pierwsze przedstawienie na zawodowej scenie. Potem reżyserską karierę kontynuował w całej Polsce, a głównie w Warszawie w Polskim Radiu. Białostocką realizacją reżyserską było wiele lat później kultowe słuchowisko „Na Młynowej”, w którym usłyszeć można było aktorów BTL-u.

Wspomnieniami dzieli się artysta, który zrealizował ponad 500 słuchowisk radiowych i dziesiątki przedstawień teatralnych, a także był twórcą białostockiego fenomenu lat 50-tych XX w. – Teatru Poezji.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.