KONIEC INWESTYCJI: MAMY NOWE WITRYNY

W ostatnim kwartale 2018 r. elewacja budynku Akademii Teatralnej w Białymstoku uległa częściowej metamorfozie. Konserwacji i zabiegom renowacyjnym poddane zostały balkony, zaś drewniane witryny sklepowe w całości zastąpiły nowe. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu ze środków Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

I etap prac zakończony został na początku listopada. Pięć balkonów, widocznych na frontowej elewacji, zostało poddanych renowacji: czyszczeniu, konserwacji stalowych elementów, malowaniu. Podczas prac odsłonięto też oryginalne elementy zdobnicze, widoczne wyraźnie na spodniej części balkonów, co było sporym zaskoczeniem. Zostały one zabezpieczone, a w przyszłości planowane są dalsze badania i prace konserwacyjne.

W ostatnich dniach 2018 r. zakończyła się też wymiana witryn, prowadzących do sklepów, galerii i kawiarni na parterze budynku. Wykonane z dębiny nowe okna, drzwi wyglądają nie tylko estetycznie, ale też znacząco wpływają na komfort pracy w pomieszczeniach, do których prowadzą. Nowe witryny zostały wykonane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków Pana Dariusza Stankiewicza, a zatem są idealnie wkomponowane w historyczną, zabytkową materię całego budynku.

Inwestycja była realizowana przez firmy PROEFEKT Zbigniew Kulmaczewski (balkony) oraz WITRAŻ Sp.z o.o. sp.k. (witryny), którym serdecznie dziękujemy za terminową realizację zadania i ogromne zaangażowanie w powodzenie przedsięwzięcia.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to 347 500 zł z czego dotacja z budżetu miasta Białegostoku wyniosła 190 000 zł.