DWA TEATRY – DWIE NAGRODY

Ryszard Doliński, aktor Białostockiego Teatru Lalek oraz Mateusz Smaczny – wykładowca #WSL #ATB i aktor BTL zdobyli nagrody aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie DWA TEATRY! Aktorów doceniono za kreacje bohaterów słuchowiska „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”, zrealizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Polskim Radiem Białystok. Ryszard Doliński otrzymał główną nagrodę aktorską za rolę Michała Zalewskiego – właściciela pierwszego warsztatu samochodowego w Białymstoku, z kolei Mateusz Smaczny otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską. W słuchowisku wcielił się on w Józefa Kaniewskiego, przyjaciela Michała Zalewskiego.

Producentem słuchowiska jest Muzeum Pamięci Sybiru, scenariusz napisały dziennikarki Polskiego Radio Białystok – Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, wyreżyserował je Waldemar Modestowicz (również nasz wykładowca). Audycję w całości można odsłuchać na naszej stronie internetowej MPS.

Słuchowisko opiera się na retrospekcji głównego bohatera, który wspomina odradzający się po zaborach Białystok, barwne życiorysy i wydarzenia budujące szczególny klimat miasta na pograniczu na początku XX wieku. Odzyskanie przez Białystok niepodległości zastało Zalewskiego poza krajem. Wrócił do swego miasta i zaczął budować swoje życie równolegle z odradzającą się Polską. Jego losy to przykład rodzącej się polskiej przedsiębiorczości mieszczaństwa o rodowodzie robotniczym.

Zalewski w 1922 r. otworzył pierwszy w Białymstoku warsztat samochodowy. Słuchowisko pokazuje bohatera i jego zmagania z historią. Powstało na podstawie nieopublikowanych nigdzie wspomnień pt. „Powieści przeżytych lat”, które znajdują się w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru oraz wspomnień córki Zalewskiego Iliany.

Zdjęcie: Monika Kalicka, Polskie Radio Białystok (https://www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru/photos/pcb.2724858494196305/2724857504196404/?type=3&theater)

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.