DWA TEATRY – DWIE NAGRODY

Ryszard Doliński, aktor Białostockiego Teatru Lalek oraz Mateusz Smaczny – wykładowca #WSL #ATB i aktor BTL zdobyli nagrody aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie DWA TEATRY! Aktorów doceniono za kreacje bohaterów słuchowiska „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”, zrealizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Polskim Radiem Białystok. Ryszard Doliński otrzymał główną nagrodę aktorską za rolę Michała Zalewskiego – właściciela pierwszego warsztatu samochodowego w Białymstoku, z kolei Mateusz Smaczny otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską. W słuchowisku wcielił się on w Józefa Kaniewskiego, przyjaciela Michała Zalewskiego.

Producentem słuchowiska jest Muzeum Pamięci Sybiru, scenariusz napisały dziennikarki Polskiego Radio Białystok – Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, wyreżyserował je Waldemar Modestowicz (również nasz wykładowca). Audycję w całości można odsłuchać na naszej stronie internetowej MPS.

Słuchowisko opiera się na retrospekcji głównego bohatera, który wspomina odradzający się po zaborach Białystok, barwne życiorysy i wydarzenia budujące szczególny klimat miasta na pograniczu na początku XX wieku. Odzyskanie przez Białystok niepodległości zastało Zalewskiego poza krajem. Wrócił do swego miasta i zaczął budować swoje życie równolegle z odradzającą się Polską. Jego losy to przykład rodzącej się polskiej przedsiębiorczości mieszczaństwa o rodowodzie robotniczym.

Zalewski w 1922 r. otworzył pierwszy w Białymstoku warsztat samochodowy. Słuchowisko pokazuje bohatera i jego zmagania z historią. Powstało na podstawie nieopublikowanych nigdzie wspomnień pt. „Powieści przeżytych lat”, które znajdują się w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru oraz wspomnień córki Zalewskiego Iliany.

Zdjęcie: Monika Kalicka, Polskie Radio Białystok (https://www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru/photos/pcb.2724858494196305/2724857504196404/?type=3&theater)