ŚWIĘTOSZEK POWRACA… Z NAPISAMI

#CZEKAMY

🎭Dziś  – 16 maja 2020 – obchodzimy Dzień Teatru Publicznego – święto zapoczątkowane w 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którego najbardziej widocznym znakiem były ogromne kolejki widzów pragnących kupić bilet do teatru “za grosze”. Akcja co roku miała przypominać o tym, że w teatrze “grosze grają rolę”.

🎭Z oczywistych względów tegoroczne święto nie może się odbyć w formule, jaką znamy, dlatego Instytut Teatralny zdecydował, że budżet akcji “Bilet do teatru za grosze” zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów.

🎭 Szczegóły wydarzenia możecie poznać tu: Dzień Teatru Publicznego 2020 | #czekamy

🎭My również jako scena szkolna, która z utęsknieniem #CZEKA na swych widzów, dokładamy cegiełkę do tego teatralnego święta: od dzisiaj do 23 maja udostępnimy ponownie rejestrację “Świętoszka” w reż. Pawła Aignera. OGLĄDAJ SPEKTAKL W SERWISIE YOUTUBE

🎭Co ważne, wzbogaciliśmy nagranie o NAPISY, dzięki czemu będę z niej mogły skorzystać również oby z niepełnosprawnością słuchu👂.

🎭Zapraszamy również tegorocznych maturzystów – to świetny sposób na odświeżenie lektury przed egzaminem 😎.

O spektaklu:

Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny – tak Świętoszka określił reżyser Paweł Aigner*. To pod jego opieką ówcześni studenci IV roku kierunku aktorskiego przygotowali spektakl dyplomowy. Komedia Moliera, po raz pierwszy wystawiona w 1664 r., swój rozgłos zawdzięcza tak walorom artystycznym, jak i skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, jednak ich problemy okazują się wciąż żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny, który stopniowo opanowuje wszystkie obszary: system wartości bohaterów, ich samych, a nawet przestrzeń, w której działają. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego.

Francuski komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, przygarniętego do domu Orgona. Gospodarz, kierujący się szlachetnymi wartościami, daje się omotać sprytnemu szalbierzowi. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem pobożności, uczciwości i skromności tytułowy Świętoszek zdobywa zaufanie gospodarza i manipuluje jego życiem. Rodzina Orgona jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia obnażyć dwulicowość Tartuffe’a.

Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny. Jak pokazali białostoccy studenci, broń ta wciąż ma ogromną siłę rażenia.

***

reżyseria: Paweł Aigner
scenografia i kostiumy: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje wokalne: Cezary Szyfman
praca nad słowem: Ewa Gajewska
asystent reżysera: Roksana Miner
występują: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Anna Domalewska, Agnieszka Grębosz, Patrycja Kowalewska, Damian Krajczyk, Emil Lipski (III rok), Dawid Malec, Anna Moś, Natalia Sacharczuk, Paweł Strumiński, Michał Szostak, Kamila Wróbel
solowe partie wokalne: Małgorzata Piotrowska, Justyna Wieruszewska-Biniek, Rafał Derkacz, Emil Lipski
PREMIERA: 10 grudnia 2016 r.

*W „Świętoszku” jest moc, która się nie zestarzała, a wręcz wyostrzyła. Rozmowa z Pawłem Aignerem / Anna Mikiciuk, Kurier Poranny, 30.12.2016

Fot. Bartek Warzecha