ANIMATUS W KIELCACH Z UDZIAŁEM TTL-U

Studentki technologi teatru lalek z I i II roku wezmą udział w sobotę 13 listopada w Finale IV edycji  „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”. Będą miały okazję poznać prace laureatów konkursu, a także wziąć udział w dyskusji wokół współczesnego lalkarstwa i trendów scenograficznych. Z kolei Katarzyna Ossewska, tegoroczna absolwentka TTL, zaprezentuje w trakcie ANIMATUSA pracę przygotowaną jako dyplom licencjacki.

Konkurs przez cztery lata organizował kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, z inicjatywy Roberta Drobniucha (wówczas dyrektora tamtejszej sceny, obecnie szefa warszawskiego „Guliwera”).W programie finału przedsięwzięcia zaplanowano przede wszystkim prezentacje prac laureatów – w tym roku jury nagrodziło Filipa Jaśkiewicza, Jakuba Matysa i Katarzynę Leks. Wszystkie z wyróżnionych koncepcji potwierdzają rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem nowych technologii w projektowaniu lalek/obiektów –  wyłonieni laureaci stosują w swoich konkursowych realizacjach m.in. elementy sztucznej inteligencji czy bioplastik.

Jak co roku finał ANIMATUSA jest okazją do dyskusji wokół współczesnego lalkarstwa i trendów scenograficznych. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Forum Form z udziałem gościa specjalnego Davida Zuazoli – hiszpańskiego reżysera, scenografa i konstruktora lalek, a także na wykład „Przestrzeń wirtualna jako środowisko działań performatywnych” przygotowany przez kompozytora, producenta i sound designera Przemka Danowskiego.

Ponadto, w sieci można będzie obejrzeć wystawę fotografii Bartka Warzechy dokumentującą przebieg tegorocznej odsłony konkursu, w tym zwłaszcza proces powstawania konkursowych animantów.

Szczegółowy opis przedsięwzięcia i program finału można znaleźć na stronie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.