#SOLIDARNIZUKRAINĄ

KOMUNIKAT
DOTYCZĄCY POMOCY, UDZIELANEJ PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ AKADEMII TEATRALNEJ
OBYWATELKOM I OBYWATELOM UKRAINY

Szanowni Państwo,

dla skoordynowania działań w Akademii powołana została grupa pomocowa UA-AT, w skład której wchodzą: Maciej Kozakoszczak, Anna Lach, Katarzyna Obidzińska, Katarzyna Renes, Beata Szczucińska, Agnieszka Zajk-Tworkowska.

 1. Realizowane formy pomocy:
  1. Zbiórka rzeczowa.

Od dnia 3 marca br. w Akademii prowadzona będzie zbiórka następujących artykułów:

 ŚRODKI HIGIENICZNE (papier toaletowy, podpaski, pieluchy dziecięce, tampony, szampony do włosów, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, mydło w płynie, ręczniki papierowe)

ŻYWNOŚĆ Z DŁUGIM TERMINEM PRZYDATNOŚCI, BEZ KONIECZNOŚCI CHŁODZENIA

(dania instant, słoiki z gotową żywnością, batony proteinowe, słoiczki z żywnością dla dzieci, puszki żywności, herbata, kawa, kaszki mleczne/ryżowe, mleko modyfikowane dla dzieci)

ŚRODKI DORAŹNEJ POMOCY MEDYCZNEJ (leki przeciwbólowe, bandaże elastyczne, bandaże, środki dezynfekcji, maseczki ochronne, opatrunki, nożyczki, plastry wodoodporne).

Zbiórka prowadzona jest:

 • Warszawa: w sali nr 53 w budynku D (poziom -1) w godzinach 10:00-18:00,
 • Białystok: na portierni, w godzinach 8:00-19:00.

Prosimy o przynoszenie wyłącznie rzeczy wymienionych na liście.

Mile widziane większe opakowania poszczególnych towarów (np. zgrzewki, pudła).

Unikamy towarów z kodem 4 60-4 69 (Rosja) oraz 4 81 (Białoruś).

UWAGA! W dniach 3 i 4 marca 2022 zbieramy koce (nowe) i termosy!

 1. Zbiórka pieniężna.

Środki na pomoc studentom i pedagogom uczelni kształcących na kierunkach teatralnych z Ukrainy wpłacać można na konto Fundacji Akademii Teatralnej nr 04 1140 1010 0000 2659 5300 1003

Koniecznie z dopiskiem: pomoc dla szkolnictwa teatralnego w Ukrainie.

Jeśli ktoś ma wiedzę na temat osób wymienionych wyżej potrzebujących naszej pomocy, prosimy o zgłaszanie się do nas na adres mailowy ua-at@e-at.edu.pl lub za pomocą Messengera.

 1. Adresaci pomocy.
  1. Artykuły ze zbiórki rzeczowej spróbujemy dostarczyć do osób potrzebujących w Ukrainie. Zrobimy to samodzielnie lub z pomocą sprawdzonych instytucji. Będziemy też na bieżąco reagować na potrzeby zgłaszane nam przez społeczność bądź współpartnerów.
  2. Środki o pieniężne będą kierowane do osób potrzebujących pomocy (wypłacane w formie stypendium); do zaprzyjaźnionych instytucji (na podstawie umowy lub porozumienia); na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji kształcenia w Ukrainie; dla studentów szkół teatralnych Ukrainy, którzy podejmą kształcenie w Polsce; dla pedagogów szkół teatralnych, którzy podejmą zatrudnienie w Polsce.
  3. Bezpośrednio skupiamy się na pomocy studentom i pracownikom ukraińskich szkół teatralnych oraz instytucji kultury. Szukamy z nimi kontaktu i formułujemy celowaną pomoc. Wszelkie informacje w tym zakresie prosimy kierować do grupy pomocowej UA-AT za pomocą kanałów komunikacji ww.
 1. Sieciowanie/Kierunkowanie

Obecna sytuacja ukazała, jak wiele jest wśród nas wielkich serc. Zależy nam na ukierunkowaniu pomocy i trafianiu do środowisk nam najbliższych. Nie zmienia to faktu, że wiemy z jak wielkimi problemami zmaga się cała społeczność Ukrainy. Dążymy do jak najszerszego sieciowania się, by wskazać sprawdzone organizacje niosące pomoc w bardzo konkretnych, niecierpiących zwłoki przypadkach. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę.

 1. Trwałość.

Przygotujmy nasze serca i głowy na fakt, że konieczność udzielenia pomocy może być długotrwała, a nasza aktywność i otwartość musi nam wystarczyć na co najmniej kilka tygodni. Rozkładajmy siły.