KSIĄŻKA “NA DOBRY POCZĄTEK”

Prorektor Wiesław Czołpiński i studentka z Ukrainy Lesia Pasichnyk nagrali fragmenty książki „Na dobry początek” Agnieszki Suchowierskiej i Katarzyny Szostak-Król. To powitalna książka-prezent dla dzieci i rodziców z Ukrainy – jak nazwały ją autorki. Organizacyjnie projekt wsparła zastępczyni kanclerz, Małgorzata Dąbrowicz.

Historia Daniło i Poliny, którzy trafiają do Polski, napisana jest w języku polskim i ukraińskim. Książka zawiera również przydatne zwroty, ćwiczenia z nagraniami audio i słowniczek polsko-ukraiński. Publikacja powstała przy współpracy Unii Metropolii Polskich z Miastem Białystok oraz Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym.

Pliki dźwiękowe opublikowane są na naszej stronie internetowej i znajdują się TU. Z założenia mają stanowić pomoc językową dla nauczycieli oraz rodziców uczniów. Dostają oni materiał z podstawowymi wyrazami z języka polskiego i ich wymową, minirozmówkami, ale także wsparcie emocjonalne, dzięki któremu poczują, że nie zostali pozostawieni samym sobie w obcym kraju.

„Książka ma na celu dodanie dzieciom ukraińskim odwagi, nadziei i wiary w to, że szybko pokonają trudności adaptacyjne w polskiej szkole, uspokojenie ich lęków i obaw” – mówi Agnieszka Suchowierska, współautorka publikacji. Zwraca też uwagę na fakt, że uczniowie z Ukrainy uzyskają dzięki tej publikacji podstawową wiedzę na temat polskiej szkoły i poznają przydatne słownictwo.