WIECZÓR W REŻYSERII…

Zapraszamy w najbliższy weekend, 9 i 10 kwietnia na pokazy spektakli reżyserskich z cyklu „Wieczór w reżyserii…”. Swoje etiudy zaprezentują studenci: Antonina Brühl, Agata Nierzwicka i Szymon Szczęch.

9 kwietnia 2022 r. (sobota), godz. 18:00: „Turlajflips” w reż. Szymona Szczęcha oraz „ZnieczulOne” w reż. Agaty Nierzwickiej
10 kwietnia 2022 r. (niedziela), godz. 18:00: „Pamiętnik wariata” oraz „Gra w zabijanego” w reż. Antoniny Brühl
Miejsce: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 14
Bilety w cenie promocyjnej: 10 zł (dostępne w kasie Akademii godzinę przed wydarzeniem)
Rezerwacje miejsc: wyłącznie telefonicznie pod numerem 85 743 54 53 (poniedziałek–piątek, w godz. 9:00-15:00)

PROGRAM

9 kwietnia 2022 r. (sobota), godz. 18:00

Turlajflips
egzamin z pracy z aktorem w planie lalkowym na II roku reżyserii inspirowany dramatem Tadeusza Słobodzianka i Piotra Tomaszuka „Turlajgroszek”

reżyseria, adaptacja, scenografia: Szymon Szczęch
opieka pedagogiczna: dr Bernarda Anna Bielenia
muzyka: Michał Świderski
obsada: Mirella Burcewicz, Martyna Gajak, Michał Świderski
plakat: Sara Julia Pons

Mieliście kiedyś tak, że bezgranicznie ufaliście swoim rodzicom, nawet wtedy, kiedy nie do końca podobało się Wam to, co robią? Albo rozporządzali Wami, chociaż potrafiliście już sami dysponować swoim czasem? Gdyby przyjąć, że pomiędzy rodzicem i dzieckiem przebiega handel wymienny, to co byłoby jego walutą? I co w momencie, kiedy ta waluta zaczyna gwałtownie tracić na wartości? Czy wracając do przeszłości, podjęlibyście te same decyzje? Czy pozwolilibyście runąć pomnikowi rodzicielstwa, który budowaliście przez lata? A co jeżeli starając się miłością wypełnić pustkę w sobie, tak naprawdę pomnażaliście tę pustkę dalej? I co się wydarzy, kiedy dziecko stanie przed wyborem: ja czy oni? I co poczujecie, kiedy nie wybierze ono tego, co chcielibyście, żeby wybrało?

Etiuda inspirowana dramatem Tadeusza Słobodzianka i Piotra Tomaszuka „Turlajgroszek”, przeciwstawiającym duchowość i materializm w formie quasi-moralitetu w stylu ludowej przypowieści.

ZnieczulOne
egzamin z przedmiotu technika pracy z aktorem na II roku reżyserii, inspirowana „Znieczulonymi” Wacława Holewińskiego

reżyseria: Agata Nierzwicka
obsada: Alex Gosławska, Ewelina Oleś
opieka pedagogiczna: prof. dr hab. Bogdan Michalik
charakteryzacja i plakat: Sara Julia Pons

Znieczulenie – zjawisko przerwania przewodzenia impulsów nerwowych z komórek receptorowych. Pozwala na odgrodzenie się zarówno od świata zewnętrznego, jak i wszystkich wewnętrznych bodźców. Tworzy maskę, dzięki której można przetrwać nawet w skrajnych warunkach.

Tylko kto podejmuje decyzję o jej nałożeniu?

10 kwietnia 2022 r. (niedziela), godz. 18:00

Pamiętnik wariata
egzamin na III roku reżyserii inspirowany „Pamiętnikiem wariata“ Mikołaja Gogola

reżyseria: Antonina Brühl
opieka pedagogiczna: dr hab. Jacek Malinowski
scenografia: Magdalena Dąbrowska
obsada: Aleks Joński, Jakub Oleńczuk

Czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek nad pytaniem „kim jest wariat”? Jeśli tak, to nie dobrze, jeśli nie, to tym lepiej! Zdezorientowani? – Wspaniale! Ponieważ Doktor Ferdynand VIII wszystko Państwu dokładnie wytłumaczy i przedstawi taki przypadek wariata, który się Państwu jeszcze nie śnił. Antonina Brühl reżyserka pokazu pt. „Pamiętnik wariata” zaprasza na krótki wykład o wariatach.

 

Gra w zabijanego
egzamin na III roku reżyserii inspirowany „Grą w zabijanego“ Eugèna Ionesco

reżyseria: Antonina Brühl
opieka pedagogiczna: Agata Biziuk-Brajczewska
scenografia: Magdalena Dąbrowska
obsada: Martyna Braca, Mirella Burcewicz, Ewa Doan, Aleksandra Gosławska, Sylwia Wiensko, Mateusz Litwin, Aleks Joński

Reżyserka Antonina Brühl zaprasza widzów do zagrania w grę. Nie jest to jednak miła planszówka dla relaksu, ta gra niesie za sobą skutki śmiertelne. Fabuła bez jednoznacznej dramaturgii przedstawia społeczeństwo dotknięte katastrofą, w wyniku której miasto pogrąża się w chaosie. Jedynie siła wyższa, w postaci medialnego inkwizytora, może ten chaos opanować. Od momentu kiedy się pojawia, mieszkańcy niczym pionki podążają za jego słowami.

______________

O cyklu “Wieczór w reżyserii…”

Bez schematów przecierają nowe szlaki, poszukują form wyrazu najbliższych współczesnemu teatrowi i człowiekowi, kształtują swoją osobowość twórczą, chcą rozmawiać. O czym? O sobie, o relacjach, o świecie. Kim są? Studentkami i studentami reżyserii w naszej uczelni.

Chcemy pokazać Wam małą część ich poszukiwań, ich świeże spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy na spotkanie z reżyserskimi pracami powstałymi we współpracy z koleżankami i kolegami z aktorstwa i technologii teatru lalek.

Nie możemy wyreżyserować Waszych reakcji. Liczymy więc, że będą one spontaniczne, szczere i pozwolą naszym reżyserkom i reżyserom rozwijać się dalej.