LALKANIELALKA 2022

Serdecznie zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

 

JUBILEUSZOWA LALKANIELALKA TO SPEKTAKLE / PARADA TEATRALNA / WARSZTATY / WYKŁADY / SEMINARIA /I INNE WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Nurt profesjonalny: 18-25.06.2022 / Białostocki Teatr Lalek / wejściówki dostępne w kasie teatru / PROGRAM>>>
Nurt studencki: 21-25.06.2022 / Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku / wstęp wolny bez wcześniejszej rezerwacji / PROGRAM >>>
Program online: 21-25.06.2022 / YOUTUBE >>

KATALOG / FESTIVAL CATALOG
OKŁADKA KATALOGU / COVER

Festiwal LALKANIELALKA to jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce: w tym roku będziemy świętować 10. edycję Festiwalu w 20. rocznicę jego powołania. To także największe tego typu wydarzenie w Europie i jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata. Festiwal nie ma charakteru konkursu – to twórcze spotkanie, dialog, wymiana i inspiracja, splecione w dwóch nurtach prezentacji: studenckim i profesjonalnym.

Nurt studencki w tym roku tworzy osiem uczelni wyższych, które zaprezentują 39 spektakli. Szacujemy, że w tym roku w Festiwalu weźmie udział ok. 150 uczestników, studentów i wykładowców, w tym co najmniej 90 osób spoza Polski. Na festiwalowej scenie wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie, z Białegostoku i Wrocławia, słowacka i czeska Akademia Sztuk Scenicznych (VSMU oraz DAMU), uczelnie ze Stuttgartu i Berlina, a także – co nas ogromnie cieszy – obydwie ukraińskie uczelnie: z Kijowa i Charkowa. Aspekt ukraiński będzie mocno zaakcentowany w czasie całego Festiwalu również za sprawą prezentacji przygotowanych przez studentki-uchodźczynie, które znalazły schronienie w Białymstoku i Wrocławiu. Ponadto w programie znalazło się 28 wydarzeń towarzyszących, m.in. seminaria popularno-naukowe wokół aktualnych tematów poruszanych w spektaklach, wykłady w stylu TED, warsztaty teatralno-lalkowe dla dzieci, nastolatków i dorosłych, improwizacje studenckie, wystawy, promocje książek.

Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. W tym roku zaprezentują się m.in.: Teatro de Ferro (Portugalia), Merlin Puppet Theatre (Grecja/Niemcy), ALFA Divadlo (Czechy), Bábkové divadlo v Košiciach (Słowacja), a także Białostocki Teatr Lalek (Polska). Spektakle twórców profesjonalnych na scenie Białostockiego Teatru Lalek rozpoczną się już 18 czerwca.

Uroczyste otwarcie Festiwalu na dziedzińcu Białostockiej Filii Akademii Teatralnej poprzedzi widowiskowa parada teatralna TA WYSPA PŁYNIE!, która wystartuje spod siedziby Białostockiego Teatru Lalek 21 czerwca (wtorek) o godz. 17:30 i przejdzie głównymi ulicami miasta do budynku uczelni.

Tematem kluczowym parady jest wolność: ta rozumiana jako swoboda artystyczna i ta, która w kontekście bandyckich interwencji w Ukrainie jest dziś deptana. „Pływającą wyspę” mieniącą się żółto-niebieskimi kolorami otoczą ptaki, ryby oraz człekokształtne istoty. Przez morze widzów dopłyną do nas listy w butelkach nadane m.in. przez Martina Luthera Kinga czy Aragorna. Wszystko przy wtórze energetycznych hitów od Jimiego Hendrixa, Beyonce czy Dakh Daughters. Reżyseria: Paweł Chomczyk.

 

fot. Daria Holovchanska

Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dzięki wsparciu Finansowemu Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Białegostoku.