8 grudnia na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie studentka III roku reżyserii, Magdalena Dąbrowska zaprezentowała spektakl „Helena” (opieka artystyczna: Helena Radzikowska) oparty na historii babci studentki.
Spektakl znalazł się w elitarnym gronie prac wyselekcjonowanych do pokazu na Festiwalu podczas 14. Forum Młodej Reżyserii organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wyboru dokonała selekcjonerka Boskiej Komedii, Magda Piekarska.
Magdalenie i całej ekipie „Heleny” gratulujemy wyróżnienia i zapraszamy do przeczytania recenzji Tomasza Domagały po obejrzeniu spektaklu na Boskiej. Czytaj tekst [link zewnętrzny].
_____________
Spektakl przedstawia prawdziwą historię dziadków reżyserki opowiedzianą głosem jej dziewiećdziesięciotrzyletniej babci. Podróż, w którą bohaterka zabiera widza jest autentyczna, zabawna i wzruszająca. Bardzo intymna, a jednocześnie zaskakująco uniwersalna. Okolice Białegostoku stają się tu całym światem, „kiedyś” splata się z „teraz” w czułym continuum. W tej opowieści miłość pozwala zachować radość życia mimo granicznych doświadczeń – wojny, choroby, śmierci najbliższych.
„To historia pełna bólu, smutku i trudności. To historia, gdzie miłość nie jest cukierkowa, ale jest największym bogactwem jakie mamy. To historia Heleny Olimpii Dąbrowskiej (1926-2022) – mojej ukochanej babci. Sięgnęłam do jej wywiadu zarejestrowanego w 2019 roku – 3 lata przed jej śmiercią. Przenosimy się do świata Heleny, głównej bohaterki spektaklu, która swoim głosem opowiada o życiu z dystansem i humorem.
Przyglądamy się jej perspektywie dzieciństwa, młodości i panieństwa, a z czasem poznajemy jej przyszłego męża – Władzia. Jesteśmy świadkami ich ślubu, wspólnego życia, ale i tragedii, które ich dotykają. Dla mnie jako wnuczki głównej bohaterki i reżyserki ten spektakl ma wymiar bardzo intymny, sentymentalny, bolesny, dotykający ogromnej tęsknoty. Jednocześnie wraz z aktorami opowiadamy tę historię tak, aby widz poznał Helenę Olimpię tak, jak ona sama o sobie opowiadała, tak jak chciała być zapamiętana. Marzeniem mojej babci zawsze było podtrzymywanie o niej pamięci – i to marzenie się spełnia.”
Reżyseria: Magdalena Dąbrowska
Muzyka: Magdalena Gładkowska
Utwór „Puściła po stole” do słów Bolesława Leśmiana – Adam Strug
Lalki: Nastia Magdziak i Katarzyna Mystkowska (TTL)
Światła: Nastia Magdziak
Audio: Magdalena Dąbrowska i Magdalena Gładkowska
Scenografia: Magdalena Dąbrowska i Nastia Magdziak
pracownia plastyczna: Róża Turlińska i Magdalena Dąbrowska*
Opieka pedagogiczna: mgr Helena Radzikowska
Obsada: Lesia Pasichnyk, Tymoteusz Jucha
Nagrania pochodzą ze zbiorów Historii Mówionej Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
MAGDALENA DĄBROWSKA – studentka III roku Reżyserii Teatru Lalek AT Filia w Białymstoku. Absolwentka kierunku Aktorstwo w AT. Uczyła się w Autorskiej Szkole Musicalowej w Teatrze Roma. Debiutowała na deskach Teatru „Baj” w Warszawie. Współpracowała z niezależnym Teatrem „Scena Lubelska 30/32”, działała w francuskiej Fundacji Folk Lab oraz Ecole Montessori w Paryżu. Od 2017 roku należy do Kapeli Batareja.
W 2020 roku dołączyła do zespołu Teatru Wierszalin Piotra Tomaszuka. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020 r.) stworzyła autorski spektakl „Szekspirowskie kobiety”, który znalazł się w gronie laureatów konkursu SzekspirOFF 2021.
fot. Magdalena Rybij