Dni otwarte uczelni 26-27 kwietnia!

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane studiowaniem w naszej uczelni i nie tylko na dni otwarte 26 i 27 kwietnia. Bezpłatne warsztaty dla kandydatów i kandydatek, pokazy spektakli czy wystawa lalek – to tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji.

OTWIERAMY SIĘ DLA WAS!

UWAGA! Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty i pokazy obowiązuje rezerwacja miejsc. Rozpocznie się ona 10 kwietnia, we czwartek, o godz. 9:00. Telefony i wiadomości mailowe wysłane przed tym terminem nie będą brane pod uwagę.

Zapisy na warsztaty: malgorzata.kowalczuk@e-at.edu.pl (UWAGA! Tylko wiadomość zwrotna z tego adresu z potwierdzeniem zapisu na warsztaty, upoważnia do wzięcia w nich udziału.)
Rezerwacja miejsc na pokazy studenckie: tel. 85 743 54 53

Wszystkie wydarzenia odbywają się w naszej siedzibie, przy ul. H. Sienkiewicza 14 w Białymstoku.

Jeżeli masz szczególne potrzeby związane z udziałem w dniach otwartych, poinformuj nas o tym pisząc na adres: dostepnosc@e-at.edu.pl do 20 kwietnie 2025 r. 

PROGRAM

26 kwietnia (sobota)

Godz. 10:30 – 12:00  / Warsztaty plastyczne z Karoliną Krot, s. 213 / max 8 osób

Głównym zadaniem uczestników warsztatów będzie wykonanie projektu postaci. Temat-niespodzianka, służący za inspirację do pracy plastycznej, zostanie ujawniony w trakcie zajęć. W ramach spotkania omówimy różne strony, od których można „ugryźć” zadany temat, a następnie stworzymy indywidualne projekty, mając na uwadze wyjątkowe możliwości, jakie daje nam teatr ożywionej formy.

Karolina Krot – scenografka, plastyczka, autorka komiksów. Absolwentka technologii teatru lalek na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku. Magister filozofii. Wokalistka i autorka tekstów w zespole Język Prywatny. Współprowadzi zajęcia z budowy lalek. 

BRAK MIEJSC! Godz. 12:30 – 14:00  / Warsztaty plastyczne z dr Martyną Štěpán-Dworakowską, s. 213 / max 8 osób

Osoby uczestniczące w warsztatach zaprojektują i wymodelują w plastelinie przestrzenną głowę lalki.

dr Martyna Štěpán-Dworakowska – absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, scenograf teatralny. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

Godz. 11:00 – 12:30 / Warsztaty ze świadomości ciała z dr. Tomaszem Graczykiem, sala 112 / max 25 osób

Warsztaty poświęcone będą jednemu z podstawowych narzędzi niezbędnych do wykonywania zawodu aktora, czyli ciału. Podczas sesji, za pomocą różnych ćwiczeń wywodzących się z improwizacji ruchowej, sztuki tańca, technik oddechowych, medytacji w ruchu czy fizycznego treningu aktorskiego, będziemy nie tylko eksplorować możliwości własnego ciała, ale i zwiększać jego świadomość. 

Informacja dla osób uczestniczących w warsztatach: wygodny strój sportowy oraz skarpety (najlepiej takie w których nie będziesz się ślizgać:)

Tomasz Graczyk: aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych, absolwent i pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. W latach 2009-2012 asystent profesorów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Były tancerz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Teatru Tańca Alter z Kalisza, Teatru Projekt z Białegostoku. Jako tancerz i aktor współpracował z Operą i Filharmonią Podlaską, Białostockim Teatrem Lalek, Sopockim Teatrem Tańca, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Pantomimy im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu oraz Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Wystąpił w blisko 34 spektaklach teatralnych w tym spektaklach teatru tańca, musicalach, spektaklach teatru dramatycznego. Opracował 21 choreografii oraz ruch sceniczny do przedstawień teatralnych w tym teatru lalek. Wziął udział w licznych warsztatach tańca współczesnego. Szkolił się w dziedzinie technik masażu powięziowego i relaksacyjnego.  Prowadził warsztaty taneczne i teatralne w Polsce i za granicą (Islandia, Chile, Wenezuela, Wietnam). Fascynują go zagadnienia związane z aspektem performatywności w procesie twórczym, wykorzystaniem wyobraźni i ruchu do kreowania postaci scenicznych oraz wpływu medytacji na kreatywność i tworzenie sztuki.

BRAK MIEJSC! Godz. 12:45 – 14:15 / Warsztaty „Przedmiot i przestrzeń” z Darią Holovchanską, sala 216/ max 14 osób

Celem warsztatów „Przedmiot i przestrzeń” jest poznanie przedmiotu z nowych perspektyw; odkrywanie możliwości przedmiotu i sposobów jego wykorzystania w teatrze. Zapoznanie się z kilkoma sposobami badania przedmiotu i odkrywania jego potencjału, zarówno fizycznego, jak i symbolicznego. Improwizacja i otwarcie wyobraźni. Spotkanie z zupełnie innej perspektywy z przedmiotami, które spotykamy codziennie.   

 Zapraszam na spotkanie swojej wyobraźni i przedmiotu w przestrzeni.

Informacji dla osób uczestniczących w warsztatach: wygodny dla poruszania czarny strój, zmienne obuwie(czarne), zebrane włosy, zdjąć kolczyki, biżuterie.  

Daria Holovchanska studiowała na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlarevskiego (Ukraina, Charków) 2018 – 24 lutego 2022, po czym przeniosła się do Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku (2022-2024), aby ukończyć ostatni rok studiów na kierunku aktorstwo teatru lalek. Po obronie pracy magisterskiej na temat „Ezéquiel Garcia-Romeu. Artysta teatralny” rozpoczęła pracę w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku jako asystentka na zajęciach Praca aktora z przedmiotem. Wcześniej pracowała jako aktor-lalkarz w Charkowskim Narodowym Akademickim Teatrze Lalek im. W. A. ​​Afanasjewa (2021-2022), występowała w takich spektaklach jak: „Bajka dla małego zajączka” (Siostra królika, Jeż), „Specjalista Książąt” (Królowa Izabela), „Czarodziejski pierścień” (Anioł), „Matka Courage i jej dzieci” (Katrin) – (premiera tego spektaklu została odwołana z powodu rosyjskiej inwazji 24.02.2022), reżyseria Oksana Dmitrieva. Laureatka Nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia 2022-2023.

Godz. 15:00 / Spotkanie z dr hab. Bernardą Anną Bielenią, Dziekan ds. kierunków Filii w Białymstoku oraz dr Łucją Grzeszczyk-Żukowską, Pełnomocniczką Dziekan, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego

Godz. 15:30 / Otwarcie i zwiedzanie wystawy studentek technologii teatru lalek, foyer Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego

Zbiór wybranych prac studentek Technologii teatru lalek prezentujących rysunki, malarstwo, lalki, oraz instalacje przestrzenne. Obiekty te pokazują, z jak różnorodnymi zadaniami i materiami muszą zmierzyć się studenci tego kierunku, jak są otwarci i gotowi na eksperyment oraz nieustającą eksplorację plastyki w teatrze. 

Technologia teatru lalek to jedyny taki kierunek w kraju. Wszechstronnie kształcimy osoby zainteresowane pracą nad wizualną stroną teatru ożywionej formy, począwszy od projektowania i budowy lalek, skończywszy na scenografii.

Godz. 16:00 – 21:00 / Pokazy spektakli studenckich / Rezerwacja telefoniczna obejmuje wszystkie spektakle pokazywane danego dnia: 85 743 54 53

etiudy: „Punkt wyjścia”, „HandyMaster3000”, „Kill Somebody” „Pogrzeb zimowy”, „Szuster”, etiuda niespodzianka, sale 205, 206, 207
Helena”, sala 214
„Sen nocy letniej”, sala 216
Żywoty świętych osiedlowych”, dziedziniec

(UWAGA! Pokazy odbywają się w salach na 2. piętrze bez windy)

27 kwietnia (niedziela)

Godz. 11:30 – 13:00 / Warsztaty z Robertem Jaroszem: Podstawy zagadnień inscenizacyjnych i dramaturgicznych w kontekście opracowania egzemplarza reżyserskiego, s. 304 / Max 12 osób

Celem warsztatów jest przybliżenie potencjału i wypracowanie przykładów praktycznego zastosowania środków ekspresji teatru ożywionej materii i teatru lalek w tworzeniu reżyserskiej koncepcji inscenizacyjnej.  W ramach warsztatów będziemy pracować na fragmentach sztuk teatralny oraz w kontekście klasycznych motywów baśniowych. Wśród rezultatów warsztatów znajdą się wnioski na temat wpływu użycia różnorodnych form teatru ożywionej materii i lalek na akcentowanie znaczeń i interpretacje wybranych scen i utworów. 

Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016–2020 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Lalek „Guliwer”, wcześniej przez trzy lata pracował tam jako kierownik artystyczny. Laureat stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W Filii prowadzi zajęcia: Dramaturgia – ćwiczenia.

Godz. 13:15 – 14:15  / Warsztaty z dr hab. Bernardą Anną Bielenią, s. 103 / Max 12 osób

Na warsztatach zajmiemy się wykorzystaniem teatru formy w teatrze dla najmłodszych. Jak przedmioty codziennego użytku lub materiały, z którymi dzieci obcują na co dzień mogą stać się tworzywem spektaklu. Jak pojęcia abstrakcyjne mogą urzeczywistnić się na scenie. Jak wzmacniać percepcję widza dzięki formie.

dr hab. Bernarda Anna Bielenia – absolwentka kierunków aktorskiego i reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Jest autorką filmów, reportaży, felietonów oraz twórczynią telewizyjnych programów kulturalnych i edukacyjnych. Jest członkiem zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA oraz wiceprezesem Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy. Prowadzi przedmiot Technika pracy z aktorem, Technika pracy z aktorem w planie lalkowym i seminarium reżyserskie. 

Godz. 11:00 – 17:30 / Pokazy spektakli studenckich / Rezerwacja telefoniczna obejmuje spektakle pokazywane danego dnia w dwóch blokach: 85 743 54 53

 Blok 1. Godz. 11:00 – 13:30

 „Metamorfus Animalus” (sala 306)
„Na koniec świata” (sala 206) 

Blok 2. Godz. 14:30 – 17:30

„krótka historia o zaufaniu”(sala 214)
„Wypiór” (sala 114)
„Tym mnie chyba zasypali” (sala 306)

(UWAGA! Pokazy odbywają się w salach na 1. i 2. piętrze bez windy)

18:00 „Pupile” (Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego) – spektakl dyplomowy biletowany / Obowiązuje oddzielna rezerwacja miejsc: 85 743 54 53

Fot. Tomasz Pienicki