PÓJDZIEMY W TANGO NA 40. FST

Miło nam poinformować, iż spektakl dyplomowy “Tango” Sławomira Mrożka w reż. Pawła Chomczyka zostanie zaprezentowany w konkursie głównym 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, który odbędzie się w dniach 9 – 15 maja. Pokaz “Tanga” zaplanowano 12 maja o godz. 14:00 w Hali Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi. Nasz spektakl stanie w konkury o Grand Prix Festiwalu z 13 innymi przedstawieniami przygotowanymi przez studentów aktorstwa. Trzymamy kciuki za połamanie nóg w tym teatralnym tańcu!

Poniżej publikujemy informacje ogólne o FST przygotowane przez organizatorów.

Wy GRA My /// Zaprasza My!!!

Czy jest miejsce na Sztukę, na Teatr, gdy docierają do nas straszne wiadomości? Gdy żyjemy niepewni o przyszłość? Odpowiadamy: TAK!
Zaprasza My!!! Na kolejny FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH!!! 40. JUBILEUSZOWY!!!

Święto młodego teatru samo już jest w kwiecie wieku. A to oznacza, że znamy gorycz życia i wiemy, jak ją przezwyciężyć. Pierwsza edycja FST pojawiła się wbrew smutkowi stanu wojennego. Wydawało się wówczas, że to koniec społecznych nadziei, że złowroga polityczna potęga stłumi nasze marzenia. I co? Wygraliśmy naszą wolność. Wygraliśmy, bo nie zrezygnowaliśmy z GRY na deskach scenicznych i na koncertach. Uwierzmy znów w naszą Sztukę i naszą sprawczość. Wyobraźmy sobie świat, w którym chcemy żyć, Wy GRAJ My go!

W dniach 9-15 maja 2022 młodzi adepci polskich szkół teatralnych będą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, dzielić z innymi swoją wrażliwością.

Po pandemii wracamy do majowych terminów. Bo wiosna uczy nas, że życie zawsze się odnawia. Ufamy wiosennej zieleni i rozkwitającym artystycznym talentom. Was także do tego namawiamy: razem czerpmy ze sztuki nadzieję, której tak bardzo teraz potrzebujemy.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 14 spektakli konkursowych z Akademii Teatralnej w Warszawie i Filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii w Bytomiu oraz oczywiście Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi!

Najbardziej poruszające z nich zostaną nagrodzone. O tym kogo warto wyróżnić zadecyduje jury w składzie: Katarzyna Herman, Łukasz Simlat, Justyna Wasilewska, Robert Więckiewicz i Mariola Wiśniewska.

Na spektakle dyplomowe zapraszamy do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i do naszego Teatru Studyjnego w Łodzi. Chcemy, by jubileusz mogło z nami świętować jak najwięcej widzów, dlatego spektakle będą dostępne także online na stronie 40.FST. Na żywo i w internetach będzie można również śledzić dyskusje w ramach Klubu Festiwalowego, prowadzonego przez młodych krytyków. To już tradycja naszego festiwalu, która dowodzi, że spojrzenie teoretyka może stać się pomostem między twórcami, a odbiorcami. Zachętą do pogłębionej rozmowy.

Warto celebrować to święto młodego teatru. Festiwal otworzy impreza w duchu ZERO WASTE. Nie marnujmy czasu, nie marnujmy naszego potencjału, nie marnujmy doświadczeń. Każda chwila jest cenna i niepowtarzalna. Wielkie zmiany składają się z indywidualnych decyzji.

Zakończenie festiwalu uświetni koncert NIESPODZIANKA pt. “CZYSTA ENERGIA”.
Wszystkie skojarzenia dozwolone. Co chcielibyście oczyścić? Powietrze wokół? Międzyludzkie relacje? Medialne przekazy? Instytucje? Przyjdźcie i wysyłajcie w eter swoje dobre energie. Niech muzyka kończąca festiwal, okaże się odświeżającym, wiosennym początkiem.

W ramach imprez towarzyszących zapraszamy na spotkania z artystami, warsztaty oraz cykl kinowych pokazów “Laureaci FST na Wielkim Ekranie”.

Wypatrujcie relacji i newsów na Instagramie i Facebooku FST, na stronie www i w mediach społecznościowych Szkoły Filmowej w Łodzi i Teatru Studyjnego. Komentujcie, dzielcie się swoimi wrażeniami. Dyskutujcie, a nawet twórczo spierajcie. Sztuka jest przestrzenią wolności. Korzystajcie z niej. Świętujcie ją razem z nami.

ORGANIZATOR:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

WSPÓŁORGANIZATOR:
Teatr Studyjny w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

PATRONAT HONOROWY nad wydarzeniem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremier, prof. dr hab. Piotr Gliński
Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński
Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber
Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska

PARTNERZY:
Urząd Miasta Łodzi ŁÓDŹ KREUJE, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, TOYA, Opus Film, Związek Zawodowy Aktorów Polskich ZZAP, Uniwersytet Łódzki, Muzeum Kinematografii,
Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Niebostan

PATRONATY MEDIALNE:
TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, AMS, TVP3 Łódź, Radio Łódź, TV Toya, TEATR, E-teatr, Teatralny.pl, Dziennik Teatralny, Chodźże do teatru, DOMAGAŁAsięKULTURY

festiwalszkolteatralnych.pl

Wy GRA My /// Zaprasza My!!!

Autor oprawy graficznej 40.FST: Krzysztof KUKI Iwański