PREMIERA: AUSTERIA

Fot. Kuba Burzyński

Zapraszamy do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego na kolejne teatralne święto, czyli premierowy spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego: “Austeria” w reż. seb majewskiego.

austeria restauracja pomiędzy austrią i australią

Najpierw wyjaśnijmy dwa rzeczowniki: dyplom i austeria.

Dyplom, w przypadku szkoły teatralnej, to coś więcej niż kartka oprawiona w ramkę i powieszona na ścianie. Bo dyplom to specyficzny rodzaj spektaklu. Teatr, ale jeszcze w szkole. I szkoła, ale już na scenie. Do tego: widzowie, repertuar, oczekiwania, spełnienia, zaskoczenia i zawody. Sukcesy i niepowodzenia. Czyli to wszystko, co jest solą teatru, a co nagle wdziera się w pluszowe mury szkoły.

Austeria to gospoda. I powieść. I film. Powieść Juliana Stryjkowskiego jest z roku 1966 a film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1983.

Spektakl dyplomowy pod tytułem Austeria nie ma nic wspólnego ani z filmem, ani ze Stryjkowskim. Jest osobnym dziełem. Data jego premiery to 10. grudnia 2022 roku.

Na tych wyjaśnieniach trudno poprzestać. Bo kolejne słowa proszą się o rozczytanie:
Grzyby – najbardziej gorący temat sezonu 2021 / 2022. Jak wiemy grzyby smakują, grzyby trują, grzyby odlatują i myślą.
Graal – święte naczynie i bezbożne narracje i mity. Król Artur i Richard Wagner.
Uran – pierwiastek oraz śmierć.
Neptun – ósma planeta od słońca. A nawet siódma.
YMCA – znana piosenka i manifest Village People a także mniej znana szkoła i bardzo popularny sport czyli siatkówka.
Sens – impuls, którego szuka człowiek, a co najwyżej znajduje ludzkość, ale w formie ersatzu, czyli podróbki.
Klucz – przedmiot, którego miejsce jest na śmietniku.
Interpretacja – wolność.
Widz – kobieta, mężczyzna, osoba, którą zapraszamy na spektakl Austeria.

A wtedy wszystkie powyższe słowa ułożą się w zdania z podmiotem: ja.

Mamy taką nadzieję.

aktorzy:
Martyna Braca
Antonina Brühl
Mirella Burcewicz
Aneta Ćmiel
Ewa Doan
Piotr Gadomski
Aleksandra Gosławska
Filip Lorent-Fijał
Marta Moś
Ewelina Oleś
Szymon Szczęch
Monika Wiech
Mateusz Zbrożek

asystentka reżysera: Agata Nierzwicka
inspicjentka spektaklu: Monika Wiech

a także:
autor tekstu: pilgrim / majewski
reżyser i scenograf: seb majewski
choreografka: Dorota Furmaniuk
muzycy: Olga Mysłowska i Daniel Pigoński {Polpo Motel}
technika mowy: Ewa Gajewska-Jasińska
pracownia plastyczna: Karolina Baczar, Anna Chilińska, Zbigniew Romanyk, Róża Turlińska
dział techniczny: Mirosław Bobowik, Mariusz Doroszko, Artsemi Khatkevich, Krzysztof Matosek, Jan Mróz
czas trwania: 120 min
wiek odbiorców: 14+
premiera: 10.12.2022

GRAMY

10.12 (sobota) PREMIERA, godz. 18:00 (zaproszenia)
11.12 (niedziela) PREMIERA, godz. 18:00
13.12 (wtorek), godz. 19:00
14.12 (środa), godz. 19:00
15.12 (czwartek), godz. 10:00 (pokaz zamknięty)
16.12 (piątek), godz. 19:00
17.12 (sobota), godz. 18:00
18.12 (niedziela), godz. 18:00 SPEKTAKL ODWOŁANY

14.01 (sobota), godz. 18:00 SPEKTAKL ODWOŁANY
15.01 (niedziela), godz. 18:00 SPEKTAKL ODWOŁANY
18.01 (środa), godz. 19:00
19.01 (czwartek), godz. 19:00
20.01 (piątek), godz. 19:00
21.01 (sobota), godz. 18:00
22.01 (niedziela), godz. 18:00

11.02 (sobota), godz. 18:00
12.02 (niedziela), godz. 18:00
15.02 (środa), godz. 19:00
16.02 (czwartek), godz. 11:00 (pokaz zamknięty)
17.02 (piątek), godz. 19:00
18.02 (sobota), godz. 18:00
19.02 (niedziela), godz. 18:00

Rezerwacje biletów przyjmujemy telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 (tel.: 85 743 54 53).
Bilety: 15-25 złotych. Kliknij i zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dla widzów.

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz

Plakat spektaklu „Austeria”. U góry kolorowe zdjęcie frontu białej elewacji zabytkowego budynku, w którym mieści się uczelnia. Na pięciu balkonach z balustradami z kutej stali stoi 13 studentów z obsady. Pod zdjęciem duży napis AUSTERIA oraz informacje o spektaklu: spis twórczyń i twórców, obsada, data premiery, logotypy uczelni, itp. Wszystkie informacje dostępne w tekście artykułu.

Fot. Kuba Burzyński