WSPOMNIENIA O SYBIRAKACH W TEATRZE

Wieczór 10 listopada 2017 r. wypełniły nam wspomnienia o Sybirakach – mieszkańcach Białegostoku, zasłużonych dla rozwoju ruchu sybirackiego, którzy umarli w ostatnich latach.  W trakcie tych szczególnych Zaduszek przypomniane zostały dokonania Mariana Jonkajtysa, Haliny Olszewskiej, Henryka Leszczyńskiego, Klary Rogalskiej, Bohdana Truszkowskiego, Stanisława Andrukiewicza. Wspomnienia czytali m.in. wykładowcy i studenci naszego Wydziału: Piotr Damulewicz, Katarzyna Siergiej, Magdalena Kiszko-Dojlidko, Urszula Karpińska Sterkowiec oraz Tomasz Frąszczak, a także Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru, instytucji, która była głównym organizatorem tego spotkania.

Wydarzenie uświetnił występ Martyny Kleszczewskiej, laureatki nagrody „Złota Igła” na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. Zaprezentowała ona monodram „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz

Współorganizatorzy: Związek Sybiraków Oddział w Białymstoku, Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Suwalski Ośrodek Kultury.