ROMUALD COLLINET: WARSZTAT Z PACYNKI

Znakomity francuski lalkarz Romuald Collinet poprowadził warsztaty dla studentów III roku WSL z… obijania się, okładania się pałkami, widowiskowego umierania i tym podobnych, czyli z tradycyjnych technik pacynkowych w stylu „Punch i Judy”. Mr. Punch to postać znana w teatrze co najmniej od XVII wieku, gdy obdarzony wielkim czerwonym nochalem brutal pojawił się za parawanem ulicznych teatrzyków w Wielkiej Brytanii. Konwencja ta jest jednak doskonale znana również z innych kultur, by wspomnieć włoską Pulcinellę, najróżniejsze wcielenia błaznów i tricksterów). Jej tajniki Romual Collinet przez cały miony weekend przybliżał studentom kierunku aktorskiego na naszym Wydziale. Artysta jest członkiem i współzałożycielem (wraz z Estelle Charlier) słynnej francuskiej grupy artystycznej Compagnie La Pendue, w Białymstoku znanej za sprawą chociażby Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA czy Festiwalu Teatrów Lalek dla dorosłych METAMORFOZY LALEK.

Fot. Bernarda Anna Bielenia