INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2020/21

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/21 odbyła się w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego 5 października, o godz. 11:00 z udziałem JM Rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prof. dr. hab. Wojciecha Malajkata, Prorektora ds. kształcenia i studentów oraz badań naukowych i ewaluacji działalności naukowej w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne, prof. dr. hab. Wiesława Czołpińskiego, prorektor ds. Filii w Białymstoku, prof. dr. hab. Marty Rau oraz dziekana Filii, dr. hab. Artura Dwulita, wykładowców oraz studentów.

W skromnej i kameralnej uroczystości, której charakter podyktowały względy bezpieczeństwa, uczestniczyły władze uczelni, 23 studentów trzech kierunków (aktorstwo, reżyseria, technologia teatru lalek) przyjmowanych w poczet społeczności akademickiej oraz Ci, którzy, jako magistrowie sztuki, ją opuszczają.

‍Rektor ds. Filii, prof. dr hab. Marta Rau, w pięknych słowach pożegnała niedawno zmarłego pedagoga Krzysztofa Gedroycia oraz przywitała „pierwszoroczniaków” słowami „jesteście u siebie, to jest wasz dom bez względu na wasze poglądy, wyznanie, płeć, czy orientację”. Rektor Malajkat zaapelował natomiast, by studiowali oni „w poczuciu wolności” i „ekstremalnie”.

Po ślubowaniu złożonym przez studentów pierwszego roku oraz odebraniu dyplomów przez dyplomantów, wykład inauguracyjny zatytułowany „Twórcze inspiracje, czyli rozejrzyj się dookoła” wygłosiła pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik. W słowach kierowanych bezpośrednio do “pierwszoroczniaków”, przekonywała, że warto „zanurzać się w ludzi, podsłuchiwać ich i podpatrywać” ponieważ „nie ma nic ciekawszego niż rzeczywistość, chociaż najczęściej to właśnie od niej uciekamy w fikcje artystyczne”. Podkreśliła, że zajmowanie się twórczością w obecnych czasach nosi znamiona buntu i oporu.

Po raz pierwszy w historii naszej Akademii, cała uroczystość była transmitowana na żywo na kanale YouTube, aby wszystkie osoby, które nie zmieściły się w sali teatralnej, mogły w niej uczestniczyć.

‍Zatem rozpoczęliśmy kolejny rok pełen wyzwań, ciężkiej pracy i, mamy nadzieję, również satysfakcji z osiąganych efektów dydaktycznych i artystycznych.