“POSPOLITE ŻYWOTY MARTWYCH POLAKÓW”

“Pospolite żywoty martwych Polaków” wracają w nowym sezonie!
Zapraszamy na kolejne pokazy dyplomu studentów V już roku, kierunku aktorskiego, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku!

26 i 27 listopada GODZ.18.00

UNIWERSYTECKIE CENTRUM KULTURY W BIAŁYMSTOKU

Heinrich Schliemann, odkrywca Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic przyjemniejszego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Są wśród bohaterów POSPOLITYCH ŻYWOTÓW tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, ale którym przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i tacy, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje. A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy? Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć? – Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach, w podzielonym kraju. I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca – dla lewaków albo prawicowców, dla katolików albo żydów, dla homo albo hetero – oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z 3 części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego “BIAŁYSTOK Biała siła, czarna pamięć”.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Uniweryteckiego Centrum Kultury 26 i 27 listopada na godzinę 18:00.

WSTĘP JEST WOLNY bez konieczności pobierania wejściówek na spektakl.

Scenariusz:
Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński i Zespół Aktorski