‘ŚWIĘTOSZEK’ W REŻYSERII AIGNERA

“Świętoszek” Moliera w reżyserii Pawła Aignera na Wydziale Sztuki Lalkarskiej

Studenci czwartego roku kierunku aktorskiego przygotowali swój pierwszy spektakl dyplomowy, komedię Moliera “Świętoszek”, która została wystawiona po raz pierwszy w 1664 roku, a swój rozgłos zawdzięcza nie tylko walorom artystycznym, ale także skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Mimo iż młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, to ich problemy wydają się żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny i przestrzeni, która zmienia się nie do poznania. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego

Komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, który zostaje przygarnięty do domu Orgona. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem wielkiej pobożności, uczciwości i skromności zdobywa zaufanie gospodarza i zaczyna wpływać na jego życie. Rodzina jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia pozbyć się Świętoszka. Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny.

Studentów na scenie wspierają profesjonalni śpiewacy.

WIĘCEJ O SPEKTAKLU

KIEDY GRAMY?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.