‘ŚWIĘTOSZEK’ W REŻYSERII AIGNERA

“Świętoszek” Moliera w reżyserii Pawła Aignera na Wydziale Sztuki Lalkarskiej

Studenci czwartego roku kierunku aktorskiego przygotowali swój pierwszy spektakl dyplomowy, komedię Moliera “Świętoszek”, która została wystawiona po raz pierwszy w 1664 roku, a swój rozgłos zawdzięcza nie tylko walorom artystycznym, ale także skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Mimo iż młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, to ich problemy wydają się żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny i przestrzeni, która zmienia się nie do poznania. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego

Komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, który zostaje przygarnięty do domu Orgona. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem wielkiej pobożności, uczciwości i skromności zdobywa zaufanie gospodarza i zaczyna wpływać na jego życie. Rodzina jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia pozbyć się Świętoszka. Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny.

Studentów na scenie wspierają profesjonalni śpiewacy.

WIĘCEJ O SPEKTAKLU

KIEDY GRAMY?