KOLEJNY ERASMUS W DOMU

Wyjazd zrealizowany w ramach programu Erasmus Plus – Mobilność edukacyjna KA-103

W chorwackim Osijeku przebywała na wymianie w ramach programu ERASMUS+ Olimpia Bogusz, studentka V roku. To kolejny rozdział międzynarodowej współpracy, realizowanej przez nasz wydział w partnerstwie z europejskimi uczelniami artystycznymi.

Olimpia Bogusz na swój zagraniczny pobyt wybrała Academy of Arts, wydział Uniwersytetu Josipa Juraja Strossmayera w Osijeku w Chorwacji. Jak zaobserwowała, tamtejszy program kształcenia na kierunku lalkarskim różni się od naszego. Przede wszystkim istnieje możliwość wyboru studiów 3-letnich lub 5-letnich. Program pierwszych trzech lat jest bardzo bogaty, mieszają się tu różne techniki lalkowe oraz inne przedmioty (taniec, śpiew, dykcja etc.). Na długo przed sesją studenci muszą zaliczyć kolokwium, czyli pokaz śródsemestralny: od jego wyniku zależy to, czy student będzie mógł wziąć udział w sesji. Program uzupełniają masters classes – w trybie warsztatowym studenci mają szansę zapoznać się z technikami, których nie ma w programie studiów (np. pantomima, cienie, wystąpienia publiczne), a zajęcia te prowadzą zawodowi aktorzy, reżyserzy przyjeżdżający na gościnne zajęcia w Osijeku.

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza uczestniczy w programie wymiany akademickiej ERASMUS od 2001 roku. Z możliwości oferowanych przez ten program – wyjazdów na studia lub na praktyki zawodowe – korzystać mogą wszyscy studenci uczelni. Więcej na ten temat: kliknij tutaj.

Fot. Olimpia Bogusz