KRAINA ŚPIOCHÓW NA PŁYCIE

Płyta z piosenkami z pięknego przedstawienia “Kraina Śpiochów” ukazała się właśnie – ponownie – w Białymstoku i całej Polsce. Wszystko za sprawą Bernardy Anny Bieleni, która zdobyła stypendium umożliwiające realizację projektu, przy współudziale białostockich aktorów, a naszych absolwentów. Pierwszym producentem płyty był nasz Wydział, zaś teraz za sprawą wydawnictwa BUKA płyta trafił do sprzedaży ogólnopolskiej!

“Kraina Śpiochów” to projekt stypendialny Bernardy Anny Bieleni. Stypendium przyznał jej Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski w kategorii “Twórcy profesjonalni” – na realizację słuchowiska muzycznego dla dzieci. Oryginalnie materiał muzyczny i literacki był kanwą spektaklu „Kraina Śpiochów”, który miał swoją premierę w Białostockim Teatrze Lalek w 2012 roku. Już podczas prób powstał pomysł stworzenia zapisu audio piosenek stworzonych dla potrzeb spektaklu. Współpraca z Piotrem Nazarukiem zaowocowała doskonałą warstwą muzyczną stworzoną do tekstów Marty Guśniowskiej. Nie trudno więc było namówić twórców do wsparcia kolejnego przedsięwzięcia.

Do projektu Bernarda Anna Bielenia oraz Piotr Nazaruk (odpowiedzialny za kształt muzyczny) zaprosili świetnych  aktorów jako wokalistów: Agnieszkę Możejko i Piotra Szekowskiego z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Małgorzatę Krawczenko i Piotra Osaka z Teatru Pinokio w Łodzi, Pawła Szymańskiego – aktora BTL-u oraz Michała Snarskiego. Warto podkreślić, że wszyscy oni są absolwentami WSL.  Oprawę graficzną projektu stworzyła Magdalena Toczydłowska-Talarczyk.

Uroczysta premiera słuchowiska odbyła się w październiku 2014 roku w BTL-u. Oficjalnym producentem płyty była Akademia Teatralna Wydział Sztuki Lalkarskiej. Wydane wówczas w ramach stypendium, w nakładzie 1000 egzemplarzy wydawnictwo bardzo szybko się rozeszło. Na szczęście, dzięki wydawnictwu BUKA, płyta już wkrótce trafi do sprzedaży się na rynku ogólnopolskim.