SPACEROWNIK TEATRALNY

Historia teatru lalek w pigułce, doskonała zabawa dla całej rodziny, spotkanie z naszymi studentami i jeszcze wiele innych niespodzianek – to wszystko czekało na uczestników Spacerownika Teatralnego, pierwszy raz organizowanego w Białymstoku w niedzielę 21 maja. 

Okazją były obchody Dnia Teatru Publicznego, świętowanego w całym kraju na dwa sposoby: poprzez akcję Bilet za 500 groszy oraz za sprawą Spacerowników, które tym razem odbyły się w 7 miastach: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku i Słupsku.

W Białymstoku wędrowaliśmy “Śladami teatru lalek”. Nasz Spacerownik rozpoczął się w parku Planty, przy rzeźbie Psa Kawelina, który poprowadził teatralną rozgrzewkę i za sprawą którego dowiedzieli się uczestnicy, jak zaczęła się historia teatru lalek w mieście. Kolejne miejsca (ogrody pałacowe, plac przed Teatrem Dramatycznym, plac przed Archiwum Państwowym, Wydział Sztuki Lalkarskiej AT) były pretekstem do kolejnych opowieści: z historii teatru lalek, ale też z historii osobistych studentów sztuki lalkarskiej. Nie zabrakło rozmaitych ćwiczeń, niespodzianek i gości.

Kto nie zdążył wybrać się z nami, może zorganizować taki spacer samodzielnie – przy pomocy przewodnika, który można dostać u nas w szkole (kontakt: komunikacja@atb.edu.pl) lub znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego: http://www.spacerownikteatralny.pl/

—————————————————

O AKCJI Dzień Teatru Publicznego | Bilet do teatru za 500 groszy
#dzieńteatrupublicznego #bilet500groszy #groszegrająrolę
Już po raz trzeci w maju, z okazji Dnia Teatru Publicznego, na scenach w całym kraju zagrane zostaną spektakle „za grosze”. W tym roku w akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” weźmie udział aż 97 teatrów z 38 miast. Sprzedaż biletów w specjalnej cenie – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 13 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – od 13 do 20 maja.

O AKCJI Wiosenna odsłona Spacerownika Teatralnego
#SpacerownikTeatralny
Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta teatru publicznego będzie zaproszenie widzów do wspólnego chodzenia w ramach Spacerownika Teatralnego.
Przygotowaliśmy 7 spacerów w 7 miastach. 14 maja w Gdańsku i Łodzi, a 21 maja także w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku i Słupsku – odbędą się teatralne spacery, wytyczone według sprawdzonych, ale także nowych tras. Wiosenną edycję „Spacerownika” poszerzyliśmy także o liczne spacery dla dzieci.

Scenariusze Spacerowników Teatralnych znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru.