WARSZTATY LALALAND – ZAPISY

Zapraszamy dzieci i młodzież na spędzenie kilku wakacyjnych dni na warsztatach „Lala Land”

INFORMACJE PODSTAWOWE

CO? – Letnia Akademia Teatralna „Lala Land” – warsztaty teatru cieni, animacji, scenograficzne, spotkania z historią teatru

DLA KOGO? – dzieci i młodzież od 10 do 18 lat w sprofilowanych wiekowo grupach (10-12, 13-15, 16-18)

KIEDY? – od 31 lipca do 4 sierpnia 2017 r., poniedziałek-piątek, w godzinach 9.00-16.00

GDZIE? – Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14

KOSZT ? – 190 zł + wyżywienie we własnym zakresie (możliwość wspólnego wyjścia na obiad pod opieką instruktorów)

ZAPISY? – tylko zgłoszenia online

TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ? – do 15 lipca lub do wcześniejszego wyczerpania miejsc

LICZBA miejsc ograniczona

Organizatorzy: Stowarzyszenie Teatr Okno i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku

Zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Informacje, pytania:  wasztaty.teatr.bialystok@gmail.com

WARSZTATY I INSTRUKTORZY

Warsztaty animacji – to wyprawa do Lalalandu, gdzie ujrzymy bogactwo i różnorodności form lalkowych. Uczestnicy poznają podstawy animacji klasycznych lalek parawanowych (kukły, jawajki, marionetki, pacynki, stolikówki). Spróbują też „ożywić” formy współczesne, przygotowane podczas warsztatu scenograficznego. Nie zabraknie także ćwiczeń z zakresu teatru rąk, ruchu maskowo-pantomimicznego, teatru przedmiotu. Zajęcia poprowadzi dr Jacek Dojlidko – wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku, aktor Białostockiego Teatru Lalek, uczestnik i laureat wielu festiwali teatralnych w kraju i za granicą, współrealizator międzynarodowych projektów oraz warsztatów teatralnych.

Warsztaty scenograficzne – wprowadzimy uczestników w świat teatru lalek od strony plastycznej. Poznamy historię powstania lalki i jej rozwój po czasy współczesne, rodzaje lalek oraz techniki i materiały wykorzystywane do budowy form. W trakcie zajęć uczestnicy zaprojektują i wykonają lalki, kostiumy i scenografię do swoich etiud. Zajęcia poprowadzi Ewa Zemło – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, autorka scenografii, lalek, kostiumów do spektakli teatralnych, wystaw i instalacji, realizatorka warsztatów plastycznych i scenograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warsztaty cieniowe – wraz z uczestnikami zgłębiać będziemy historię formowania się teatru cieni na świecie oraz różnorodność technik cieniowych. Poobserwujemy metamorfozy ciała i przedmiotów w cieniu w zależności od źródła, natężenia, koloru światłą. Uczestnicy zaprojektują, wykonają i ożywiać będą formy cieniowe, a następnie stworzą własne historie, scenariusze i finałowe etiudy. Zajęcia poprowadzi dr Magdalena Kiszko-Dojlidko – aktorka, instruktorka warsztatów dla wszystkich grup wiekowych, w tym zajęć międzypokoleniowych, wykładowca w Akademii Teatralnej w Białymstoku, pasjonatka i propagatorka teatru cieni – prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady w kraju i za granicą.

Teatroteka – to praktyczna lekcja historii teatru. W ramach tego modułu uczestnicy wezmą udział w najróżniejszych wydarzeniach wprowadzających ich w historię teatru w Białymstoku, poznają postaci zasłużone dla tej dziedziny sztuki, a  przede wszystkim opanują pojęcia i terminy przydatne do opisu świata teatru i wyrażania swoich o nim opinii. A wszystko to w formie przystępnej młodemu widzowi. Zajęcia poprowadzi Anna Danilewicz z Wydziału Sztuki Lalkarskiej, menadżerka i animatorka kultury.

FORMUŁA PROGRAMU

Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku, po siedem godzin dziennie (w tym godzinna przerwa obiadowa). Grupy będą pracowały równolegle, w trzech różnych przestrzeniach, według przygotowanego grafiku – tak, aby każda grupa w ciągu dnia miała możliwość pracy nad każdym z tematów: scenografia, teatr cieni, animacja, teatroteka. Każda grupa będzie zatem pracowała codziennie przez półtorej godziny z każdym z instruktorów. Warsztaty zakończą się prezentacją efektów pracy w formie otwartego pokazu.