ZMARŁ HENRYK RYSZARD ŻUCHOWSKI-ZAREWICZ

Z żalem żegnamy Ryszarda Zarewicza (Henryka Ryszarda Żuchowskiego) – aktora i reżysera teatrów muzycznych, dramatycznych, kabaretowych i lalkowych, pedagoga związanego m.in. z naszym Wydziałem, autora słuchowisk radiowych, sztuk dla dzieci i dorosłych, tekstów kabaretowych oraz kilkudziesięciu książek, a także dziennikarza, będącego sceniczną ikoną Lublina i tamtejszego Teatru Muzycznego.

Ryszard Zarewicz to pseudonim Henryka Żuchowskiego. Jeden z wielu, bo też z wieloma dziedzinami sztuki mierzył się artysta. Debiutował jako dziecko w 1933 roku w Teatrze Narodowym w Toruniu.
Później występował w teatrach poznańskich w sztukach dla dzieci, dramatach i operetkach.W czasie wojny był członkiem konspiracyjnego teatru dla dzieci. Po wojnie, w 1945 roku, debiutował jako autor i adept sztuki aktorskiej. Studiował w Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Od roku 1955 grał w teatrach Łodzi i Lublina. Studiował w polonistykę i pedagogikę. Od 1953 roku przez kolejne pięć dekad prowadził zajęcia w kilku wyższych uczelniach w Polsce, w tym na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. W swojej karierze zagrał w 150 sztukach dramatycznych i muzycznych. W teatrach w całym kraju wyreżyserował ponad 60 sztuk (z czego w Lublinie, z którym to miastem był bardzo związany, aż 31). Jako autor ma w swoim dorobku ponad 30 pozycji książkowych, w tym powieści, utwory dramatyczne, podręczniki savoir vivre’u i trzy tomy opowiadań teatralnych.

WSPOMNIENIE Z OKAZJI 80. URODZIN: http://www.polskatimes.pl/artykul/131867,zycie-zaczyna-sie-po-osiemdziesiatce,id,t.html

Opracowano na podstawie: https://lublin.eu/kultura/osoby/zuchowski-zarewicz-henryk-ryszard,6904,w.html