KONKURS POLSKIEJ POEZJI NA KRESACH

Ponad 30 recytatorów z 12 krajów bierze udział w finale 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy KRESY, organizowanego przez Podlaski Oddział Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Gości ich m.in. nasza scena, gdzie odbywają się warsztaty artystyczne i wokalne oraz główny konkurs. Studenci WSL prezentują również swoim młodszym kolegom spektakle: w tym roku są to „Bestiariusz Słowiański” oraz „Ram, pam, pam”. W sobotę 15 grudnia na scenie Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się koncert finałowy konkursu.

Konkurs KRESY służy popularyzacji literatury polskiej i języka polskiego w polskich środowiskach za granicą. Nosi imię Adama Mickiewicza, którego poezja od początku pojawiała się w konkursie, niegdyś jako element obowiązkowy. Recytatorzy dalej sięgają po Mickiewicza, ponieważ w trakcie imprezy przyznawana jest nagroda specjalna właśnie za recytację dzieł tego poety. Głównym motywem finałów 27. KRESÓW jest grupa literacka Skamander i twórczość należących do niech poetów. W 2018 roku, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przypada także 100-lecie powstania Skamandra.

KRESY cieszą się dużym zainteresowaniem polskich środowisk za granicą, zwłaszcza na Wschodzie. Co roku, w grudniu, w Białymstoku spotykają się najlepsi recytatorzy, laureaci eliminacji, które wcześniej odbyły się w poszczególnych krajach. W tym roku przeprowadzono je w 12 państwach: w Rosji, na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Czechach, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii i po raz pierwszy w Kirgistanie. Najwięcej uczestników KRESÓW jest co roku na Litwie i Białorusi. Łącznie w eliminacjach 27. edycji konkursu wzięło udział około trzech tysięcy osób, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Do Białegostoku przyjechali laureaci najstarszej kategorii wiekowej, powyżej 16. roku życia.